Emine Emily'yi pistte de geçecek

Başbakan Erdoğan Dolmabahçe'de, Londra yolcusu 181 sporcuyu görünce "Olimpiyatlara çıkarma yapıyoruz" dedi. Futbolu bırakıp olimpik sporlara sponsor olan ve rekor katılımda en büyük katkılardan birini sağlayan Turkcell CEO'su Ciliv ise "Futbolda Anadolu'dan beşinci büyüğü çıkardık. Olimpiyatlarda da Harranlı Emine'nin Harwardlı Emily'yi geçmesini sağlayacağız" diyor

Türk futbolunun en büyük destekçisiyken, naklen yayın ihalesindeki gelişmelerin ardından kenara çekildi ve rotayı kendisini sadece Türkiye değil, dünyada da tanıtacak olimpiyatlara çevirdi. Şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tarihi çıkarma yapıyoruz" dediği Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak 114 kişilik sporcu kafilesinin en büyük sponsoru oldu. Bahsettiğimiz şirket, 22 milyar dolarlık piyasa değeriyle Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan Turkcell. Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv'i, Londra Olimpiyatlar'ı öncesinde Eko Spor'a konuk ettik. Malum, şirketler için şimdi yarıyıl bilançosu dönemi. Süreyya Bey onca toplantının, işin arasında bizi kırmadı ve aHaber-SABAH işbirliğiyle yayınlanan Eko Spor'a konuştu.
Süreyya Bey, Başbakan Dolmabahçe'de 114 sporcuyu uğurlarken, "Olimpiyatlara çıkarma yapıyoruz" dedi. Siz de 114 sporcunun 48'inin destekçisi olarak bu "çıkarma"nın içindesiniz gördüğüm kadarıyla...
Evet... 2012 Olimpiyat Oyunları'na katılacak 114 sporcudan 48'i, Turkcell Geleceğe Koşanlar Projesi kapsamında desteklediğimiz sporcular. Ana sponsoru olduğumuz federasyonlardan atletizm 33, halter 9, yüzme 6 sporcu ile ülkemizi temsil edecek. Biz de olimpiyat kafilemizin önemli bir kısmına destek verdiğimiz için gururlu ve mutluyuz. Sporcularımızın Londra'da önemli başarılara imza atarak yüzümüzü bir kez daha güldüreceğine inanıyorum. Katkısı olan herkese buradan teşekkür etmek isterim.

SAYI ARTIYOR

Enteresan fikir yapınız var. Mesela ben bütün sosyal sorumluluk projelerinde Anadolu insanını öne çıkaran, Türkiye'yi dünyaya açmaya çalışan bir duruş görüyorum. Reklamlarınız bile öyle. Mesela "Harranlı Emine, Harvardlı Emily'yi 3G'de geçti" diye reklamlar yapıyorsunuz. Sizce olimpiyatlarda da öyle olacak mı? Yani Emine, Emily'yi pistte geçecek mi?
Böyle olmasını gönülden diliyoruz. Turkcell olarak biz, Türkiye'de teknolojik dönüşüm adına gösterdiğimiz inanç ve kararlılığı olimpiyatlara da aynen taşıyoruz. Harranlı Emine'yi teknolojide Harvardlı Emily'nin önüne geçirdik. Sporcularımızın da pistlerde aynısını başaracağına inanıyorum. Mobil internete ve 3G'ye verdiğimiz önem sayesinde Türkiye, tarihinde ilk kez bir teknolojik dalgayı tam zamanında yakaladı. Bugün artık teknolojide dünyanın en iyileriyle eşit koşullarda, hatta çoğu kez bir adım öndeyiz. Bu başarının tohumlarını atarken hayalimizde çok net bir resim vardı; inancımızı ve kararlılığımızı işte o resme borçluyuz. Biz "Harranlı Emine"nin "Harvardlı Emily"den hiçbir eksiği olmadığını biliyor, ona hak ettiği koşulları sağladığımızda potansiyelini somut başarılara dönüştüreceğine inanıyoruz.
Peki destek Emine, Emily'yi geçene kadar sürecek mi?
Projeyi kısa vadeli olarak asla düşünmedik. Orta ve uzun vadede sürdürülebilir bir modeli esas aldık. Geleceğe Koşanlar'ın kısa sürede geldiği noktadan mutluluk duyuyoruz. Projenin başarısının en önemli göstergesi, desteklediğimiz federasyonların bir önceki olimpiyata göre büyük bir çıkış yaparak katılım sayısını artırması oldu. Bu da artık Türkiye'de bireysel sporlarda daha çok kalifiye sporcu yetiştiğinin en somut kanıtı.

ÖDÜL VERECEĞİZ
Ödül var mı peki? Yani madalya getirene para verecek misiniz?
Biz kurum olarak her zaman başarmak için yola çıkanların yanındayız. Kısa bir süre önce Helsinki'de düzenlenen 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda toplam 7 madalya ile tarihi zafere imza atan Atletizm Milli Takımımıza 100 bin liralık prim verdik. Destek verdiğimiz sporcularımız olimpiyatlarda da benzer başarılara imza atarsa elbette onları da ödülsüz bırakmayız.
Olimpiyatlarda başarı beklediğiniz, favori sporcular var mı?
Var tabii... Örneğin, Sibel Şimşek, Ediz Yıldırımer, Marsel İlhan, Çağla Büyükakçay ve Merve Aydın... Onların ana sponsoruyuz.

PARALİMPİK OYUNLARINA 67 SPORCU GİDECEK
Sanırım engelli sporcularla ilgili çalışmalara da en az olimpiyatlar kadar önem veriyorsunuz...
Doğru... Geleceğe Koşanlar projesiyle spor adına bazı ilklere imza atıldı. Görme Engelli Bisiklet sporunda milli takım oluşturuldu. Görme Engelliler Okulu'nun bulunduğu illerden seçilen sporcularımız uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil ediyor. Yurtdışından özel olarak getirilen bisikletlerde, gören sporcu öne oturuyor ve ikili olarak sürüş gerçekleştiriliyor. Böylelikle takım ruhu da aşılanıyor. Paralimpik Oyunları'nda toplam 67 sporcu Türkiye'yi temsil edecek. Kendileriyle ne kadar gurur duysak az.

BİZE ULAŞIN