Mağaza zincirleri esnafı bitirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, büyük AVM ve süpermarketlerin kuruldukları bölgelerde sosyo-ekonomik yapının bozulduğunu, esnaf çeşitliliğinin azaldığını öne sürdü.

Palandöken, "Bilhassa Anadolu'daki küçük il ve ilçelerde devasa AVM ve mahalle aralarında mantar gibi çoğalan ucuzcu marketlerin açılması ile bitme noktasına gelen Anadolu esnafı çareyi göçte buluyor. Kentlerimizde hem nüfus azalıyor, hem de esnaf çeşitliliği kayboluyor. Artık konfeksiyoncu göremiyoruz. Mahallelerde berberler ile çay ocakları kaldı." dedi.

Anadolu'da esnaf ve sanatk'rının çareyi göçte bulduğunu öne süren Palandöken, "Dünün itibarlı esnafları bugün büyükşehirlerde işçi oluyor. Perakende Yasası'nın çıkarılmasına, rekabet kurallarının konmasına ve şehir merkezlerine AVM yapılmasına izin verilmemelidir. Çünkü küçük esnafın yok olmasının yanında şehirlerde artık boşalıyor. Nüfus göçü nedeniyle bir Anadolu şehrimizde milletvekili sayısı 2'den bire düştü." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN