Porselen kraliçesinin hazineleri

Porselenciliğin duayenlerinden Güral Ailesi, Kütahya'daki müzede dünya porselenlerini sergiliyor. Kendisi de sanatçı olan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli, eski giysilerden fincan ve tabloya kadar birçok eserin koleksiyonunu yapıyor

52 ülkeye yaptığı ihracatla hem Türkiye hem de Avrupa'nın en büyük porselen üreticilerinden olan Kütahya Porselen, sadece ürettiği değil sergilediği ürünlerle de adından söz ettiriyor. Şirketin vârislerinden Sema Güral Sürmeli, ailesiyle birlikte uzun yıllardır biriktirdikleri nadide porselenleri Kütahya'daki müzede sanatseverlerle buluşturuyor. Koleksiyonda 14. yüzyılda Osmanlı sarayında kullanılan parçalar da var. Aile çok yakında gezici bir sergiyle bu eserleri ülkenin farklı şehirlerine taşımayı planlıyor. Kütahya Porselen'in kurucusu, halen de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan işadamı Nafi Güral'ın kızı ve şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli'yle müzeyi, sanat yatırımlarını ve koleksiyonlarını konuşmak üzere bir araya geldik.

DÜNYA PORSELENLERİ

2 bin metrekarelik bir alana kurulu, oldukça görkemli bir yapı olan müzede dünya porselenleri sergileniyor. Kütahya Porselen'in 40 yıllık geçmişinden bugüne, ürettiği tüm porselen ürünleri burada görmeniz mümkün. Ayrıca İznik çinilerinin porselen replikaları ve 14. yüzyıldan günümüze uzanan Osmanlı saray porselenlerinin örnekleri de yer alıyor müzede. Kütahya'nın tüm dünyaya mal olmuş ressamları Hüseyin Yüce, Ahmet Yakupoğlu ve Ahmet Duygu'ya ait yağlı boya tabloları da unutmamak gerek. İki buçuk yıl önce hizmete giren ve 4 binden fazla eserin yer aldığı müzeye en çok şehre gelen yabancılar ilgi gösteriyor. Ancak bu durum Sema Güral Sürmeli için tavır değiştirme nedeni değil, ünlü işkadını bu tarz yatırımları Kütahya'da yapmaya devam edeceklerini söylüyor gururla ve ekliyor: "Kütahya bir porselen şehri, öyle de kalmalı."

EKİMDE SERGİSİ VAR
Güzel sanatlar eğitimi gören Sema Güral Sürmeli'nin cam üzerine yaptığı 100 parçalık bir kaftan koleksiyonu da var. Daha önce karma sergilere katılmış ve çalışmalarını sanatseverlerle paylaşmıştı. Ekim ayında ise ilk kişisel sergisini açmayı planlıyor. Eserlerini satmayı düşünmediğini söyleyen Güral, "Sadece bağış kapsamında satmayı düşünebilirim" diyor.

BİZE ULAŞIN