Türkiye Sanofi'nin üretim üssü olacak

Avrupa ilaç sektörünün önde gelen şirketlerinden Sanofi, bünyesinde faaliyet gösteren eşdeğer ilaç kuruluşu Zentiva'nın Lüleburgaz'daki tesislerini dünyanın ilaç üretim üssüne dönüştürüyor

Türkiye Sanofi bünyesinde faaliyet gösteren eşdeğer ilaç kuruluşu Zentiva'nın yeni üretim üssü oluyor. Lüleburgaz'daki tesislerini dünyanın ilaç üretim üssüne dönüştüreceğini açıklayan Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Aslan, yapılan anlaşmalarla 2012-2016 arasında daha önce üretilmemiş 39 yeni molekülün Lüleburgaz'da üretileceğini açıkladı. Zentiva Lüleburgaz Üretim Tesisleri'nin kalite onaylarıyla tüm dünya için üretim yaptığını söyleyen Aslan, Sanofi Grubu olarak şu ana kadar yurtdışında üretilen 30 milyon ambalajlı ürünün Türkiye'ye transfer edildiğini de söyledi. Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan ile Zentiva Dünya Başkanı Jerome Silvestre, Zentiva'nın merkez ofisinin bulunduğu Prag'da düzenledikleri basın toplantısında, şirketin Türkiye'deki faaliyetlerini ve üretimle ilgili yatırım planlarını paylaştı.

%70'İ LÜLEBURGAZ'DAN
Sanofi Grubu'nun Türkiye pazarındaki ürünlerinin yüzde 70'sinden fazlasının Lüleburgaz Tesisleri'nde üretildiğine dikkat çeken Şahin Arslan, "Bu gelişmelerle beraber şu anda yurtdışında üretilip yerel üretim için transfer çalışmaları yürütülen ürünlerin toplam hacmi yaklaşık 30 milyon ambalaj. 2012-2016 yılları arasında, daha önce üretilmemiş 39 yeni molekül de Lüleburgaz'da üretilecek" dedi.

AR-GE MERKEZİ BELGELİ TEK ÇOKULUSLU ŞİRKET
Zentiva Lüleburgaz Tesisleri'nin üretimin yanında dünya çapında bir Ar-Ge merkezine dönüşmeye başladığını söyleyen Arslan, "Zentiva'nın, Türkiye'ye adım atmasıyla beraber ülkemizdeki en büyük üretim ve Ar-Ge merkezini yönetir duruma geldik. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından tescillenen Lüleburgaz Tesisleri Ar-Ge merkezi ile Zentiva, Türkiye'nin 'Ar-Ge Merkezi Belgeli' tek çokuluslu ilaç firması oldu" dedi. Ar-Ge merkezine 2011'de 17.2 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Şahin Arslan, bu alanda son beş yılda yatırımları yüzde 50; istihdamı da yüzde 30 oranında artırdıklarını ifade etti.

34 ÜLKEYE 74 MİLYON TL'LİK İHRACAT YAPTI
Ar-Ge'deki başarılarının ihracat rakamlarına da yansıdığını belirten Şahin Arslan, Lüleburgaz'daki Zentiva Üretim Tesisleri'nin 2011 ihracat şampiyonları arasına girdiğini vurguladı. Zentiva Üretim Tesisleri geçen yıl aralarında Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Kazakistan, Özbekistan, Litvanya, Macaristan, Danimarka, Ürdün, Azerbaycan'ın da bulunduğu 34 ülkeye, yaklaşık 25 milyon kutu, 58 milyon tablet ürün ve toplamda yaklaşık 75 milyon TL ihracat yaptı. Zentiva'nın, 2011 IMS satışları ve ihracat toplamı ise 367 milyon TL.
BİZE ULAŞIN