Vakıfbank istihdamın lokomotifi oldu

2011'de kârını yüzde 6 artıran Vakıfbank, hızlı şubeleşmeyle birlikte KOBİ ve bireysel kredilerde pazar payını büyütmeyi hedefliyor. İlk altı ayda sektördeki istihdamın yüzde 57'sini gerçekleştirdiklerini belirten Genel Müdür Kalkan, bu ay 47 şube açarak rekor kırmayı planladıklarını söyledi

Vakıfbank, ilk altı ayda sektörün üzerinde kârlılık, rekor istihdam ve kredilerde artış yakaladı. Bankanın bu başarısının ardında ise Genel Müdür Süleyman Kalkan'ın kârlı alanlara odaklanma stratejisi yatıyor. "Bu ay 47 şube açarak belki de bankacılık tarihinde rekor kıracağız" diyen Kalkan, göreve geldiğinden bu yana işe aldıkları 3 bin kişiyle sektörde istihdamın lokomotifi haline geldiklerini söylüyor. Öyle ki; resmi verilere göre banka bu yılın ilk yarısında tüm bankacılık sektöründeki istihdamın yüzde 57'sini gerçekleştirdi. Yönetimde bir kişinin bile muhalefet ettiği kredileri geri çevirdiklerini bunun da kendilerine düşük kredi takip oranları olarak döndüğünü anlatan Kalkan, sorunlu kredi oranını iki yılda yüzde 6'lardan yüzde 3.5'lere çektiklerini belirtiyor.

GELİŞMELERDEN MEMNUN

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil Aydoğdu ile birlikte Olimpiyatlar'da mücadele eden Voleybol Kadın Milli Takımı'nın Brezilya ile maçını izlemek üzere Londra'da bir araya geldik. Vakıfbank Genel Müdürü Kalkan, 2011'i yüzde 6'lık kâr artışıyla tamamladıklarını bu yılın ilk çeyreğinde de benzer bir sonuç aldıklarını belirterek "gelişmelerden memnunuz" diyor.

2 YILDA 143 ŞUBE AÇTI

Süleyman Kalkan'ın verdiği bilgilere göre 2 yılda 143 şube açılması özellikle İstanbul'da 'diğerlerine yetişme' çabasının bir sonucu. İki yıl önce 547 olan şube sayısını 690'a taşıyan Vakıfbank, ağustosta 47 yeni şube açmaya hazırlanıyor. "Bu ay açacağımız şube sayısıyla sanırım rekor kıracağız" diyen Kalkan, yıl sonuna kadar 750 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Kalkan'ın gururla açıkladığı istihdam verilerine göre 2012'nin ilk 6 ayında Vakıfbank'ın çalışan sayısı bin 121 kişi artarak (yüzde 9.2) 13 bin 343 kişiye ulaşmış. Aynı dönemde sektörün tamamında artış ise bin 936 kişi. Kalkan, "İki yılda net 3 bin kişiyi işe aldık. İstihdamda Türk bankalarının lokomotifiyiz. Ayrıca yüzde 50'lik kadın istihdamıyla da kamunun en özel bankasıyız" diyor.

TAHSİLATTA ALARM DURUMU GÖRMÜYORUM
Kobi'lerin iki yıl öncesine kadar Vakıfbank'ın zayıf alanlarından biri olduğunu anlatan Süleyman Kalkan, 2012'yi KOBİ'lere odaklanma yılı ilan ettiklerini söyledi. Şu anda KOBİ kredilerinin toplam krediler içinde yüzde 21'lik paya sahip olduğunu belirten Süleyman Kalkan, geçen yıl bu alanda yüzde 96'lık artış yaşandığını ifade etti. Bu başarıyı skorlama sistemini değiştirerek elde ettiklerini vurgulayan Kalkan, tahsilatı gecikmiş alacaklar konusunda artış olup olmadığıyla ilgili olarak da "Ben alarm seviyesinde görmüyorum" yorumunu yaptı.

İSTANBUL'A TAŞINMA BİLANÇOYA YANSIR
Kalkan'a göre İstanbul'a taşınma bankayı olması gereken yere götürecek ve 3-5 yıl içinde bilançoyu değiştirecek. Bunun nedeni İstanbul'da daha fazla iş odaklı bir çalışma olması. İstanbul'da üç binada hizmet verdiklerini ve yakında bilgi işlem biriminin de Ankara'dan getirileceğini kaydeden Kalkan, finans merkezinde yerlerinin hazır olduğunu, çalışmaların sürdüğünü anlattı.

SULTANLAR GURURUMUZ
Vakıfbank Londra Olimpiyatları'nda mücadele eden Bayan Voleybol Milli Takımı'nın sponsoru. Kalkan "26 yıldır voleybolun içindeyiz. 2010'da milli takıma sponsor olduk. Şimdi A milliler yanında yıldız ve genç milli takımın da sponsoruyuz. Bu iş bir sosyal sorumluluk ve altyapıya önem veriyoruz. Anadolu'dan getirilen ve spor okulunda eğitilen 120 voleybolcu var. Umarım gelecekte daha iyi sonuçlar alacağız" şeklinde konuştu.


BİZE ULAŞIN