Bahçeşehir Anadolu’ya açıldı

Bahçeşehir Koleji yeni eğitim sezonuna Anadolu kampuslarıyla giriyor. Kurum Batman, Mardin, Kayseri, Edirne, İzmir, Bursa ve Tokat'ta 65 milyon $'lık yatırım yapacak

Bu yılın başında ABD'li yatırım fonu Carlyle Group'la ortak olan Bahçeşehir Koleji yatırım rotasını Türkiye'nin doğusuna çevirdi. Tüm Türkiye'de büyümeyi hedefleyen kurum daha önce Van, Diyarbakır ve Gaziantep'te açtığı Anadolu kampuslarına bu yıl da Batman ve Mardin'i eklemeye hazırlanıyor. 2013'te 12 yeni okul açarak büyümeyi sürdüreceklerini belirten Bahçeşehir Koleji CEO'su Hakan Koçoğlu, 120 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini söyledi. Koçoğlu'nun yeni hedefleri arasında Kayseri, Edirne, Bursa, İzmir ve Tokat'ta da okul açmak var. Koçoğlu, yeni eğitim sezonuna 42 anaokulu, 27 ilköğretim okulu ve 12 liseyle gireceklerini anlattı. Kurum büyüme stratejileri çerçevesinde bu yıl akademisyen ve idari kadro istihdamını da artırdı. Bin 400 kişiyle hizmet verdiklerini belirten Koçoğlu, yeni döneme 4 bin yeni öğrenciyle girdiklerini ve toplam 15 bin öğrenciye ulaştıklarını ifade etti.

İSVİÇRE'DE EĞİTİM
Hakan Koçoğlu, Türkiye'nin neresinde olursa olsun gençlere uluslararası eğitim vermeyi hedeflediklerini belirterek, "Öğrencilerimizin globalleşen dünyada ön saflarda yer almaları için birçok seçenek sunuyoruz" diye konuştu. İsviçre'de de bir Bahçeşehir Koleji açtıklarını hatırlatan Koçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İsviçre'deki Bahçeşehir Koleji Kampusu'nda öğrencilerimiz, bir yandan İsviçre Alpleri'nin eşsiz manzarasında akademik, spor ve sanatsal faaliyetlere katılırken bir yandan da Lozan ve Montrö anlaşmalarının yapıldığı tarihi mekânları gördüler. Birleşmiş Milletler'in merkez binasını gezip çikolata ve peynir fabrikalarını ziyaret ettiler. Farklı kültürleri de tanıma fırsatı buldular. Geçtiğimiz mart ayında United Nations International School (UNIS) tarafından Birleşmiş Milletler binasında düzenlenen, tüm dünyadan 800 öğrencinin davet edildiği ve yüzlerce başvuru arasından sadece 12 sunumun seçildiği konferansta, Bahçeşehir Kolejleri'nin lise öğrencileri, BM Başkanı'nın konuşma yaptığı BM kürsüsünden tüm dünyaya seslendiler ve Türkiye'nin gururu oldular." Koçoğlu, uluslararası anlaşmalar yaptıklarını bu sayede bu yıl Berlin ve ABD'deki Silikon Vadisi'nde açılan kampuslarda Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin de eğitim göreceğini söyledi. 2006 yılında kurulan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi mezunlarının dünya çapında ilgi gördüğünü vurgulayan Koçoğlu, "Mezunlarımız saygın üniversitelerden toplam 3 milyon dolarlık burs aldı" diye konuştu.

Hedef 3 kıtada 350 okul
Bahçeşehir Koleji'nin 2023 stratejik planları bugünden hazır.
* Buna göre kurum 2012-2013 eğitim öğretim yılında İzmir, Edirne, Bursa (ikinci okul kampusu), Kayseri, Tokat, Batman ve Mardin'de açacağı yeni okullarda 850 kişilik istihdam yaratmayı,
* 2012'de toplam 65 milyon dolarlık yatırım yapmayı,
* 2013'te toplam 120 milyon dolar yatırımla bin 200 kişiye istihdam sağlayarak 7 bin öğrenciyi bünyesine katmayı,
* 3 yıl içinde Türkiye'deki okul sayısını 81'den 150'ye çıkarmayı,
* 2023'te de ABD ve Avrupa'da okul açmaya devam ederek üç kıtada 350 okula ulaşmayı ve dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN