Sir para kokusu aldı

Türkiye, Virgin Hava Yolları'nın da sahibi olan Sir Richard Branson'un da dikkatini çekti. Dolar milyarderinin yatırım için gözüne kestirdiği üç ülkeden biri Türkiye

Dünyanın en zengin işadamlarından 'Sir' unvanlı dolar milyarderi Richard Branson, Avrupa'nın cep'te en fazla konuşan ülkesi Türkiye'yi gözüne kestirdi. 400'den fazla şirketi bulunan Virgin Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Sir Richard Branson, Türkiye'de telekom pazarına girmeye hazırlanıyor. Avustralya'dan Şili'ye Kanada'dan Güney Afrika'ya 11 ülkede cep telefonu hizmeti veren Branson'un şirketi Virgin Mobile'nin Orta ve Doğu Avrupa Başkanı Kristian Myrup, bölgede büyüme planları olduğunu belirtti.

POTANSİYEL CEZBETTİ
Myrup, Virgin Mobile Orta ve Doğu Avrupa şirketinin şu anda Polonya'da hizmet verdiğini ve ön ödemeli kart pazarında pazarın güçlü bir markası olduklarını belirtti. Ön ödemeli kartta bölgesel büyümeye odaklandıklarını kaydeden Myrup, "Özellikle Türkiye, Rusya ve Macaristan'da fırsat arayışındayız" dedi. 72 milyon nüfuslu Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 67 milyonu geçti. Bunun yüzde 58'i yani 39 milyonu 3G kullanıcısı. Mobil telefonla aylık konuşma süresinin 299 dakika olduğu Türkiye, bu rakamla Avrupa'nın en fazla konuşan ülkesi. GSM pazarında en fazla dikkat çeken artış ise SMS alanında oldu. Son 8 yılda SMS trafiği yüzde 2 bin 732, ses trafiği ise yüzde 299 artarken, geniş bant internet kullanıcısı sayısı ise yüzde 3 bin 700 oldu.

UZAYA ÇIKACAK
Geçen yıl Türkiye'ye perakende firması Virgin Megastore ile giren ünlü milyarder, Taksim'deki Demirören AVM'de ilk şubesini açmış, bu yılın başında da fazla rekabete dayanamayıp kapatmıştı. Macera tutkunu Branson, Virgin Galactic şirketiyle de uzay seyahati uçuşları için çalışmalara başlamıştı.

RADYODA DOĞUŞ'LA ORTAK
4.2 milyar dolarlık servetiyle İngiltere'nin dördüncü, dünyanın ise 225'inci zengini olan Richard Branson'un telekom dışında en güçlü olduğu sektör ise medya. Virgin Media şirketiyle birçok ülkede radyosu bulunan Branson, Türkiye'de ise Virjin Radyo ile Doğuş Grubu'yla işbirliği yapıyor.

BİZE ULAŞIN