Ataköy Marina’ya 1.2 milyar $

Ataköy Turizm Kompleksi 1.2 milyar dolardan satışa çıktı. Kompleks, TOKİ'ye ait altı arazi ve DATİ'nin varlıklarıyla birlikte 670 bin metrekarelik alana kurulu

TOKİ, Ataköy Turizm Kompleksi arazisini 1.2 milyar dolardan satışa çıkardı. 2005'te 49 yıllığına arazinin üst kullanım hakkını alan DATİ Holding de bu satışla birlikte işletme hakkını devredecek. TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, toplam 670 bin metrekarelik araziye kurulu kompleksin ihalesiyle ilgili detayları açıkladı. İhaleye katılmak isteyenler için 3 Ekim'de Bilgi Odası kurulacak. 17 Ekim'de yapılacak ihaleye katılmak için 10 milyon dolarlık teminat, 25 bin dolar da dosya bedeli ödemek gerekecek. Yılda 3 milyon TL gelir getiren araziyi daha faal hale getirmek ve değerini artırmak için bu satışa karar verdiklerini söyleyen Karaoğlu, "Hesap yaptık. Alandaki TOKİ arazilerinin emlak vergisi zaten 3 milyonun üzerinde. Kalan 26 yıllık kira bedeli 80 milyon TL. Satıştan TOKİ'nin elde edeceği kâr ise 500 milyon dolar. Ayrıca bunu peşin alıyoruz" dedi. Karaoğlu, bu gelirin kentsel dönüşüm ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İstanbul'a yeni şehir projelerinde kullanılacağını belirtti.

% 60'I DATİ ALACAK
İhalede çıkan muhammen bedelin yüzde 60'ı DATİ, yüzde 40'ı ise TOKİ'ye verilecek. Bu bedelin üzerine çıkan tutarın ise yüzde 60'ı TOKİ, yüzde 40'ı DATİ arasında paylaştırılacak. Toplam altı arazi ve DATİ'nin varlıkları da satışa konu olacak. DATİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton İstanbul, Ataköy Marina Hotel, Ataköy Marina ve Ataköy Marina Park'ın yer aldığı komplekse yedi yılda 200 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi.

'GÖNLÜM YERLİ YATIRIMCIDAN YANA'
Dati Yönetim Kurulu Başkanı Kıran, yerli ve yabancı birkaç grubun kendilerini ihaleyle ilgili bilgi almak için aradığını belirtti. İsim vermeyen Kıran, talipliler arasında Rus milyarder Abromoviç ve Ali Ağaoğlu'nun da geçtiğiyle ilgili söylentiler hakkında ise yorum yapmadı. Karabel ise "Gönül ister ki yerli yatırımcı alsın. Çok değerli ve stratejik bir arazi" dedi.

'YENİ MARİNA SATILMAYACAK'
Gökhan Kıran, kompleks içinde 75 bin metrekarelik üç adet boş arazi olduğunu belirterek, "175 bin metrekarelik mevcut marina ile mega yatlar için yatırımı planlanan 167 bin metrekarelik alan Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait olduğundan satılmayacak. İhaleyi kazanan 2O38'e kadar marinaların da üst kullanım hakkına sahip olacak" dedi.

Satışa çıkan araziler
72 bin metrekare GalleriaAVM arazisi
4 bin 691 metrekare Dünya Göz Hastanesinin bulunduğu arazi
2 bin 308 metrekare Akaryakıt istasyonu arazisi
3 bin 151 metrekare Boş arazi
18 bin 1723 metrekare Boş arazi
37 bin 621 metrekare Sheraton Oteli'nin bulunduğu arazi
10 bin 241 metrekare Boş arazi

BİZE ULAŞIN