Bu da Mahmutpaşa Fest

Bu yıl ikincisi düzenlenen Shopping Fest'in ardından İstanbul'un tarihi mekânı Mahmutpaşa da festivale hazırlanıyor. 29 Ekim'e kadar sürecek festival boyunca yüzde 70'e varan indirimler yapılacak

Türkiye son yıllarda bölge ülkeleri için önemli bir alışveriş merkezi konumuna geldi. Özellikle Ortadoğu'da büyük beğeniyle izlenen Türk dizilerinin etkisiyle çevre ülkelerden gelen turist sayısının her geçen gün artması üzerine başlatılan alışveriş festivalleri büyük ilgi görüyor. 550 yıllık tarihiyle Türkiye'nin en büyük ve en eski çarşılarından biri olan, orta direğin alışveriş mekânı Mahmutpaşa da festivalciler kervanına katılıyor. Tarihi mekân 29 Ağustos-29 Ekim arasında ilk kez alışveriş festivaline ev sahipliği yapacak. Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından 1462'de yaptırılan tarihi Mahmutpaşa Çarşısı, AVM'lere indirim festivaliyle meydan okuyacak. Mahmutpaşa esnafı festival etkinlikleri için son hazırlıklarını yapıyor. 300 esnafın katılacağı festival kapsamında ürünlerde yüzde 70'e varan indirim uygulanacak. Festival genç nesil tarafından yeterince bilinmeyen Mahmutpaşa'yı eskisi gibi alışverişin merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyor. Sokak defilesiyle başlayacak etkinlik mehter takımı ve bando gösterisi, yarışmalar, müzik şölenleri, yiyecek ve içecek ikrâmlarıyla renklenecek.

HEDEF YENİ NESİL

Mahmutpaşa Tüccar ve Esnafları Koruma Çarşıyı Güzelleştirme Derneği Saymanı Levent Savaş Orduoğlu, Mahmutpaşa'yı yeni neslin de tanımasını sağlamak, ailelerin giyim merkezi olgusunu yaygınlaştırmak amacıyla festivali düzenlediklerini söyledi. Genç neslin daha çok alışveriş merkezlerini tercih ettiğini belirten Orduoğlu, "Mahmutpaşa'da abiye, nişanlık, gelinlik, günlük kıyafet ve ayakkabı mevcut. Her kesime hitap edecek bu festivalin başarılı olacağına inanıyoruz" dedi.

FİYATLAR DİBE VURACAK
Fiyatların AVM'lere oranla daha ucuz olduğu Mahmutpaşa'da festival boyunca özel fiyatlar uygulanacak. 990 TL'ye satılan bir gelinliğin fiyatı 500 liraya düşecek. Alışveriş için İstanbul dışından da Mahmutpaşa'ya çok sayıda vatandaşın geldiğini anlatan esnaf, "AVM'ye karşı değiliz ama burada da 550 yıllık bir geçmiş var. Mahmutpaşa, Kapalıçarşı ile birlikte, alışveriş kültürünün başladığı yer" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN