Ruslar sıcak denize yazlıkla indi

Mütekabiliyet Yasası'nın ardından yabancılara 907 taşınmaz satıldı. En çok alımı yapan Ruslar, Antalya gibi Akdeniz şehirlerindeki yazlıklara yöneldi

Tarihi hayal gerçek oldu ve Ruslar Akdeniz'e indi! Yabancılara mülk satışında mütekabiliyet (karşılıklılık) zorunluluğunun kaldırılmasının ardından Ruslar Akdeniz kıyılarına hücum etti. Daha önce, yasal düzenlemeden dolayı Karadeniz sahilinde mülk satın alamayan Rus yatırımcılar, bu durum ortadan kalkınca soluğu Akdeniz'de aldı. Özellikle Antalya'daki yazlık daireleri tercih eden Ruslar, kanunun yürürlüğe girdiği 5 Ağustos'tan bugüne kadar 134 konut satın aldı. Başlangıçtaki Karadeniz endişesine rağmen Ruslar'ın Karadeniz yerine Akdeniz'i tercih etmeleri dikkat çekti.

ALMANLAR ARSA TERCİH ETTİ

Ruslar'dan sonra en fazla en fazla gayrimenkul alımı yapan yabancılar ise Alman ve İngilizler oldu. Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra Almanlar 304 bin 500 metrekare arsa, 11 daire satın aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre yabancılara, yasa çıktığından bu yana toplam 907 taşınmaz satıldı. Sınır ve sahilde taşınmaz alımı yasak olan ve daha çok Ankara ile Eskişehir'i tercih eden Yunanlılar ise 480 metrekare arsa, dört daire satın aldı. En çok alım yapması beklenen Körfezli yatırımcıların ise mahremiyetin ön planda olduğu özel projeler istediği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN