Altın arttı, kuyumcular hareketlendi

Pazar 26.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.08.2012 12:50
ABONE OL
Altının ons fiyatının 16 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.665 doların üzerine çıkması küçük yatırımcıyı alıma yöneltirken, Ramazan ayını sakin geçiren kuyumcular, altın fiyatının daha da artacağını düşünen yatırımcıların alımlarıyla hareketlendi.

Ramazan ayını, düğün ve nişan törenleri yapılmaması ile altın fiyatlarının sabit seyretmesi nedeniyle sakin geçiren kuyumcular, hafta içinde altının ons fiyatının 1.665 dolar, gramının ise 97 liraya yükselmesiyle eski hareketli günlerine döndü.

Altın fiyatındaki yükselişin devam edeceğini düşünen küçük yatırımcılar, işçiliği az olan çeyrek ve Cumhuriyet Altınının eski tarihli basımlarını alırken, fiyatların tekrar düşeceğini öngören küçük bir kesim ise ellerindeki altını yüksek fiyattan satmayı tercih ediyor.

Kuyumcu Sedat Akyol, Ramazan'ın son günlerinde çeyrek altının fiyatının 150 lira civarında olduğunu anımsatarak, son bir hafta içinde altın fiyatlarındaki yükselişle 2012 basımı çeyrek altını 165 liradan satmaya başladıklarını söyledi.

Altındaki fiyat artışının satışlarını olumlu yönde etkilediğini, bunda fiyatın daha da artacağını düşünen küçük yatırımcı alımlarının etkili olduğunu dile getiren Akyol, "Özellikle eski basım çeyrek ve Cumhuriyet Altınına yoğun talep var. Bu nedenle bazı kuyumcularda eski basım çeyrek altın bulunmuyor" dedi.