Arap Baharı politik sigortayı üçe katladı

Kuzey Afrika'da Arap Baharı'nda şantiyeleri basılan ekipmanları yakılan Türk firmaları artık yoğurdu üfleyerek yiyor. Siyasi risk minimize etmek isteyen firmaların politik risk sigortaları maliyetine rağmen üçe katlandı

İç savaşların çıktığı Kuzey Afrika ülkelerinde bile özellikle enerji ve müteahhitlik hizmetleri veren Türk işadamları geçtiğimiz yıl yaşananlardan sonra işi sağlama almaya başladı. Şantiyeleri basılan, araç ve ekipmanları yakılan Türk firmaları artık yoğurdu üfleyerek yiyor. Çalkantılı coğrafyalarda çalışan Türk firmalarından politik risk sigortası yaptıranların sayısı bir yılda üçe katladı. Libya'da da ofisi bulunan bir Türk sigorta firması olan Martin&Martin'in Yönetim Kurulu Başkanı Can Ateş, "İşadamlarımız batılılara göre daha gözü kara ve esnek. Bu coğrafyalarda yatırım yapıp iyi işler çıkarıyorlar. Ancak son dönemde politik risk nedeniyle sigorta yapanların sayısı üçe katladı. Standart olarak yapılan ekipman ve işçi sigortalarından çok daha maliyetli olmasına rağmen firmalar artık politik riske göre kendini sigortalıyor" dedi.

SEKTÖRÜN %90'I YABANCI

Sigorta sektörünün 2005 yılından bu yana yoğun bir yabancı ilgisine maruz kaldığını söyleyen Ateş, "Şu anda sektörün yüzde 90'ı yabancı. Yabancıların Türkiye'ye ilgisinin ardında ise gelişme potansiyeli var. Çünkü hâlâ kişi başına düşen primde çok gerilerdeyiz. Bu nedenle daha çok yatırım yapılacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"IRAK PAZARINA DA GİDECEĞİZ"
Türk yatırımcısının özellikle Afrika ve Ortadoğu'da daha hızlı gelişeceğinin altını çizen Ateş, "Bizim de özellikle Irak pazarı ile ilgili yatırım hedeflerimiz var. Türk firmalarının şu ana kadar yaptığı işler ve oradaki bağlantılarının artmasıyla daha da fazla iş alacaklar" dedi. Enerji alanında bölgede Türklerin varlığının artacağını de söyleyen Ateş, Türk firmaları için gittikleri Libya ve Ukrayna gibi ülkelerde yerel şirketlerden de müşteri edindiklerini belirtti ve ekledi: "Şu anda bulunduğumuz ülkelerde Türk yerel oranı yüzde 75-25'e ulaştı."

BİZE ULAŞIN