Greenpeace'den Türk üzümü açıklaması

Greenpeace testlerinden yapılan analizlerde Türkiye'den ithal edilen hiç bir üzümde yasal sınırların üzerinde ilaç kalıntısına rastlanmadı.

Pazartesi 27.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.08.2012 13:25
ABONE OL
Greenpeace Almanya; İspanya, İtalya, Yunanistan, Mısır ve Türkiye'den ithal edilen 40 ayrı sofralık üzüm üzerinde böcek ilacı (pestisit) kalıntısı testi yaptı. Yapılan analizlerde Türkiye'den ithal edilen hiç bir üzümde yasal sınırların üzerinde ilaç kalıntısına rastlanmadı. Genel olarak zararlı ilacı kullanımında geçmiş yıllara kıyasla bir miktar düşüş yaşandı. Yapılan analizlerde ürünleri en sorunlu ülke olarak Mısır ön plana çıktı.

Raporu değerlendiren Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, Türkiye'den ihraç edilen hiçbir üzüm çeşidinin yasal sınır değerlerini aşmamış olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek "İhraç edilen üzüm çeşitlerinden yalnızca bir tanesinde sınır değerlerinin altında ve az miktarda da olsa 11 farklı pestisit kalıntısına rastlandı" dedi. Geçmiş yıllarda Türkiye'den ihraç edilen ürünlerde sıklıkla sınır değerlerin aşımına rastlandığını hatırlatan Dinç, "Bu konuda gerek yapılan denetimlerin gerekse üreticilerin hassasiyetinin arttığını söylemek mümkün. Ancak bu konudaki en büyük sorunlardan biri ürünlerde aynı anda çok sayıda pestisit kalıntısına rastlanmasıdır. Bilimsel olarak biliyoruz ki, her bir pestisit miktarı ayrı ayrı sınır değerin altında olsa bile, aynı anda bir araya geldiklerinde ortaya çıkan kümülatif etki farklı olabiliyor" dedi.

"PESTİSİT DEĞERLENDİRMELERİ KÜRESEL ÖLÇEKTE OLMALI"
Dinç, zararlı ilacı kalıntılarının her bir madde için ayrı ayrı değerlendirildiğini fakat bunun eski ve eksik bir sistem olduğunu ifade ederek zehir riskiyle karşı karşıya kalmamak için zararlı ilacı değerlendirme kriterlerinin küresel ölçekte olması gerektiğini savundu.

Ürünlerde birden fazla ilaç kalıntısının önüne geçmek için çözümün sadece tarla, sera veya bağda zararlı ilacı kullanımını azaltmakla olmadığını belirten Dinç, "Hasattan, ambalajlamaya, sevkiyattan depolamaya kadar tüm tedarik ağında bulaşma ve kalıntıları engelleyecek bütüncül bir perspektif geliştirilmeli. Bu konudaki nihai hedef ise, pestisitleri zaman içerisinde tamamen gıda sistemimizin dışında bırakmak olmalı" dedi.(