Akaryakıtta 4 deponun üstüne vergi!

Kaçak akaryakıt ile mücadele hızlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yayınlanan kararnamenin detaylarını açıkladı.

Bakan Yazıcı, depolarını sınırdışında doldurarak ülkeye kaçak akaryakıt sokanlarla ilgili vergilendirme önlemi aldıklarını belirterek, "Artık standart depo kapsamında ayda ancak 4 kez standart depo doldurularak ülkeye giriş yapabilecekler. Dört kezden fazla yurtdışına çıkış yapmaları halinde dönüşlerinde araçların depolarındaki akaryakıtın vergisini ödeyecekler" dedi.

Akaryakıtın Türkiye girişinden tüketiciye kadar gelişinin online şekilde takip edileceğini belirten Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı önleme koordinasyon kurulunun ilk kez eylülde toplanacağını belirtti. Kurul bakanlardan oluşacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu yılın ilk 6 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarının 30 bin 800 ton olduğunu bildirdi.

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu Başkanı Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede gelinen son noktayı kurulun stratejisi ve eylem planını düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Türk ekonomisinin en çok ihtiyaç duyduğu temel girdilerden birinin enerji olduğuna dikkati çeken Yazıcı, ekonominin büyümesine paralel olarak bu ürünlerin işlem haciminin de artış gösterdiğini söyledi.

Akaryakıt kaçakçılığını önlemek için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Yazıcı, yapılan etkin çalışmalar çerçevesinde geçen yıl 37 bin 200 ton kaçak akaryakıtın ele geçirilmesiyle, 90 milyon liralık vergi kaybının önlendiğini belirtti.

Yazıcı, 2012 yılının ilk 6 aylık döneminde, ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarının 30 bin 800 ton olduğunu kaydetti.

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu Başkanı Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, düzenlediği basın toplantısında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede gelinen son noktayı değerlendirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de kaçak akaryakıtın mali boyutunun sorulması üzerine Bakan Yazıcı, bu konuda çalışmalarının sürdürüldüğünü ancak bu aşamada bir rakam vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı konusunda verilen cezalara ilişkin olarak da ekonomik suça ekonomik ceza yaklaşımına sıcak bakmadığını belirterek, ''Haksız rekabet içerisinde olan, maliyetleri düşürmek için kaçak akaryakıt kullananların cezaları son derece ağırlaştırılmalı. Bu anlamda hem 5706 sayılı kaçakçılık kanununda hem de 5015 sayılı petrol ürünleri kanununda bu tür fiillerin yaptırımlarının mutlaka caydırıcı nitelikte daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerekir'' dedi.

Bakan Yazıcı, ''Türkiye'nin Suriye sınırında ek tedbirler alınıyor mu'' şeklindeki soruyu yanıtlarken de amaçlarının kaçakçılığı önlemek ve ticaretin seri, maliyeti düşük ve en kolay şekilde yapılmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Bu kapsamda gümrük kapılarını her türlü teknolojik araç ve gereçlerle donattıklarını anlatan Yazıcı, örneğin bu yıl sonunda Van-Kapıköy Gümrük Kapısı'na Türkiye'nin ilk tren X-Ray'inin kurulacağını söyledi.

MHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırladığı teklif

MHP'nin, dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırladığı değişiklik teklifine nasıl baktığının sorulması üzerine Bakan Yazıcı, kavga etmeden, gürültü patırtı yapılmadan her türlü çalışmayı değerli bulduğunu belirterek, ''Buna farklı bakanlar olabilir farklı şeyler söylenebilir ama öyle düşünmüş, öyle getirmiş MHP. İnsanların kavga etmeden konuşması önemli'' dedi.

Yazıcı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ulusal mutabakat çağrısıyla ilgili olarak da bunda yanlış bir şey görmediğini, yapılan bu çalışmayı kıymetli bulduğunu belirtti. Yazıcı, ''Terör ve terörle mücadele bağlamında sorunların çözümü noktasında da yeni bir anayasa yapma çalışmalarında çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu bildiri taslağında da bunun da altı çiziliyor'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Sayın Arınç, 'anlaşılamadı, muhatabının kim olduğu belli değil' dedi. Yani bir muhatabı var.'' şeklindeki değerlendirmesi üzerine Bakan Yazıcı, bununla ilgili değişik görüşlerin olabileceğini ifade ederek, ''Herkes bir şey söyleyebilir. Hükümet Sözcüsü olarak Sayın Arınç onları ifade etmiş olabilir. Ona da saygı duyarım, ötekine de saygı duyarım. Kişisel olarak baktığım zaman bir şeyler yapılmak isteniyor. Ülkeye ilişkin 'ne yapabilirim' şeklindeki bir çalışmanın ürünü diye görüyorum'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki kaçakçılık faaliyetlerine ilişkin soruya da Bakan Yazıcı, şu anda hiçbir sınır kapısının kapatılmadığını, giriş ve çıkışlar la ilgili önlem aldıklarını ve düzenleme yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin Suriye sınırında araç giriş ve çıkış sayısında azalma olunca doğal olarak bu ülkeden getirilen akaryakıt miktarında da azalma yaşandığını ifade etti.BİZE ULAŞIN