DASK 136 milyon lira sigorta tazminatı ödedi

DASK'ın, zorunlu deprem sigortası bulunan 8 bin 700 konuta 106 milyon liralık ödeme yaptığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, "DASK'ın kuruluşundan beri yaptığı toplam tazminat ödemesi 136 milyon liraya ulaştı" dedi

Dogal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, hedeflerinin 2014 yılına kadar 4 milyon olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 6 milyona yükseltmek olduğunu söyledi. Yeni kanunla birlikte zorunlu deprem sigortası ve DASK'ın daha sağlam bir yasal çerçeveye kavuşacağını vurgulayan Yazıcı, ''Hedefimiz, 2014 yılına kadar 4 milyon olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 6 milyona yükseltmek. Orta vadeli hedefimiz ise hem deprem ve sigorta bilincini artırmak için hayata geçirdiğimiz projelerle hem de yeni Afet Sigortaları Kanunu'yla getirilen kontrol uygulamalarının etkinleştirilmesiyle 5 yıl içinde sigortalı konut sayısını 10 milyona çıkarmak'' diye konuştu'' dedi. Afet Sigortaları Kanunu'nu 12 yıldır beklediklerini belirten Yazıcı, ''Yeni yasayla yapılan düzenlemeleri, ülkemizde deprem hasarlarının karşılanmasında sigorta seçeneğini geliştirmek adına çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Bundan sonraki dönemde ülkemizde zorunlu deprem sigortasının yaptırılmasında ve deprem bilincinin gelişmesinde çok daha hızlı gelişmeler olacağını düşünüyoruz'' dedi.

VAN'A 106 MİLYON LİRA ÖDEME
Geçen yıl yaşanan Van depreminin, hasarların sigortayla telafisi konusunda önemli bir örnek olduğunun altını çizen Yazıcı, ''Van'da depremden önce zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 7 bin 300'dü ve sigortalılık oranı yüzde 9'du. DASK, zorunlu deprem sigortası bulunan 8 bin 700 konuta toplamda 106 milyon TL ödeme yaptı. Van depremiyle birlikte DASK'ın kuruluşundan beri yaptığı toplam tazminat ödemesi 136 milyon liraya ulaştı'' dedi.

'DEPREM SİGORTASI HER YIL ARTIYOR'
Büyük depremlerin zorunlu deprem sigortalı konut artışında önemli rol oynadığını da vurgulayan Yazıcı, son yıllarda zorunlu deprem sigortasının her yıl ortalama yüzde 9'a yakın bir büyüme gösterdiğini, Van'da yaşanan deprem nedeniyle bu artışın geçen yıl biraz daha fazla, yaklaşık yüzde 12,5 olduğunu söyledi. Bu artışın yüzde 5'inin Van depreminden sonra gerçekleştiğini kaydeden Yazıcı, 2012 yılının ilk döneminde ise yüzde 11,5 düzeyinde bir büyüme olduğunu açıkladı.

BİZE ULAŞIN