Komşu'nun kaderi Troyka'nın raporuna bağlı

Troyka, gelecek hafta sonu Yunanistan hükümetinin ödevlerini kontrol ederek karnesini verecek. Başbakan Samaras, bu sınavı geçemezse mali yardımın 31 milyar euroluk kısmını alamayacak

Yunanistan'daki uzatmalı ekonomik krizi mercek altına alan IMF, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) müfettişleri (Troyka), gelecek hafta sonu tekrar Atina'ya gidiyor. Bir hafta kalacak Troyka, Yunanistan'ın ödevlerini kontrol edecek. Üç partili koalisyon hükümetinin attığı adımları gözden geçirecek olan heyet, 8 Eylül'de Başbakan Andonis Samaras ve Ekonomi Bakanı Yannis Sturnaras ile görüştükten sonra 9 Eylül'de de Yunan Merkez Bankası Başkanı Yorgos Provopoulos'la bir araya gelecek. Troyka'nın Atina programında 12-13 Eylül'de bakanlıkları ziyaret ederek defter kontrolü yapmak var. Troyka'nın Atina'dan sonraki durağı ise AB dönem başkanlığını sürdüren Güney Kıbrıs olacak. Burada AB maliye bakanlarının katıldığı Eurogroup toplantısına katılarak bir rapor hazırlayacaklar. Bu rapor, Yunanistan'a ayrılan mali yardımların 31 milyar euro düzeyindeki diliminin serbest bırakılıp bırakılmayacağını belirleyecek. Samaras hükümeti iseTroyka'yı ikna etmek amacıyla 2014'e kadar uygulanması öngörülen "tasarruf programı" çerçevesinde 11 milyar 500 milyon euroluk kaynak yaratacak bir paket hazırladı. Yeni paketin, hem çalışan hem de esnafı daha da dara sokacağından endişe duyulan bazı ek sert ekonomik önlemlerden oluştuğu belirtiliyor. İtirazlara rağmen paket, eylül sonuna kadar parlamentonun onayına sunulacak.

Selanik Fuarı kriz kurbanı

1920'lerden bu yana her yıl Selanik'te düzenlenen Uluslararası Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı Thessaloniki'de ışıklar bu yıl yanmayacak. Yunan başbakanlarının her yıl Selanik Fuarı günlerinde düzenledikleri yıllık basın toplantısı da bu yıl düzenlenmeyecek. Geçtiğimiz yıllarda hemen bütün bakan ve işadamlarının katıldığı Selanik Fuarı günlerinde Selanik'i 3 gün 3 gece boyunca büyük bir eğlence merkezine dönüştüren etkinler de mazide kalmış olacak. Başbakan Samaras, ekonomik krizi gerekçe göstererek bu yıl 9 Eylül'de açılacak olan fuara sadece üç saatliğine gidecek ve açılış konuşmasını yaptıktan hemen sonra Atina'ya geri dönecek. Samaras'ın Thesaloniki'de, işçi ve memur sendikalarının gerçekleştirmesi beklenen gösterilerden kaçındığı da iddialar arasında.

BİZE ULAŞIN