Hisse devrinden üçlü kazanç

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, Vakıflar'a ait hisse devrinin marta kadar biteceğini belirtti. Kalkan, "Hem banka hem hazine hem de Vakıflar kazanacak" dedi

Vakıfbank'ın, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait yüzde 58.51 oranındaki hissesinin Hazine'ye devriyle ilgili takvim netleşmeye başladı. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, hisselerin devrine yasal olarak bir engel bulunmadığını ifade ederek, "Yasa çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanmasını ve önümüzdeki mart ayında yapacağımız Genel Kurul'a yeni sermaye yapısıyla gitmeyi ümit ediyoruz" dedi.

FİYAT ADİL OLACAK

Kalkan, bu devirle birlikte Vakıfbank'ın hukuki statüsü ile sermaye yapısına ilişkin belirsizlikler ve tartışmaların ortadan kalkacağına da dikkat çekti. Kalkan, "Vakıflar düzenli bir gelire kavuşacak. Restorasyon planlarını çok daha iyi bir şekilde yapacak. Dolayısıyla bu devirden iki taraf da kazanç sağlayacaktır. Bunda kuşku yok" şeklinde konuştu. Devir bedelinin de adil ve hakkaniyetli bir fiyat olacağını anlatan Kalkan, "Bu işlem Vakıflar açısından da Hazine açısından da iyi bir yatırım olacaktır. Hisselerin yıllık getirisi, yüksek olacak. Dolayısıyla burada aslında üç taraf da kazanacak" dedi.

Hazine de kazanacak
Türk bankacılık sektörünün oldukça başarılı bir sınav verdiğini belirten Kalkan, şunları söyledi: "Bu başarı bu tür tedbirler sayesinde elde edildi. Son iki yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün (VGM) eline geçen temettü tutarı yılda ortalama 20-25 milyon lira civarında oldu. Oysa Hazine'ye hisse devrinden sonra Vakıflar'ın bu tutarın 10 katından daha fazla bir yıllık gelire kavuşacağını tahmin ediyorum. Oldukça iyi bir imkân bu. Bu devir Vakıf eserleri için altın çağın başlangıcı olacak."

BİZE ULAŞIN