Bahçıvan bile vergi kaçırmış

Yunanistan'daki krize yolsuzluklar damgasını vuruyor. İşadamlarına yapılan 400 yıllık taksitlendirmenin yanı sıra çiftçiden taksiciye kadar her kesimin vergi kaçırdığı ortaya çıktı

İflasın eşiğindeki Yunanistan'da vergi borcu olan bir işadamına 400 yıllık taksitlendirmenin yapıldığının ortaya çıkmasının ardından yeni skandallar da gün yüzüne çıktı. Mali müfettişler, serbest meslek sahiplerinin vergi beyannameleriyle, yurtdışına çıkardıkları meblağlar arasında uçurum boyutuna ulaşan farklar olduğunu tespit etti. TA NEA gazetesi, vergi kaçakçılarıyla ilgili yayınladığı röportajlarda çoğu serbest meslek sahiplerinin "yurtiçinde yoksul, yurtdışında ise oldukça zengin" olduklarını ortaya çıkardı.

GELİRİ SIFIR GÖSTERDİLER

Gazetenin haberinde çiftçiden bahçıvana, taksi şoföründen lokantacıya kadar birçok kişinin bu yolla milyonlarca euro vergi kaçırdığı tespit edildi. Buna göre, bir çiftçi vergi beyannamesinde ayda 496. 73 euro gelir gösterdi. Yurtdışına 12.5 milyon euro kaçırdı. Aynı şekilde bir bahçıvan yıllık gelirini 2 bin 275 euro olarak beyan ederken, yurtdışında 610 bin euroluk hesabı olduğu ortaya çıktı. İki taksi şoföründen biri gelirini 333 euro, diğeri de sıfır olarak gösterdi. Ancak birinin yurtdışında 877 diğerinin de 587 bin eurosu olduğu belirlendi. Bir müteahhit gelirini 92 bin euro olarak gösterirken yurtdışında 35 milyon eurosu olduğu tespit edildi. Kasabın yurtdışında 24.1, avukatın 15.7, rejisörün 2.6 milyon eurosu olduğu ortaya çıktı.

PARAYI GETİRMEYENE CEZA GELECEK
Vergi kaçakçılarının beyannameleriyle yurt dışına çıkardıkları meblağların araştırmaları sürüyor. Yunan Maliye Bakanlığı, vergisini ödemeden yurtdışına para çıkaranlara "Yüzde 10 ödeyin paranızı yurda geri getirin" çağrısını yapıyor. Aksi halde yurtdışına çıkardıkları meblağların üzerinden yüzde 45 oranında ceza kesileceği uyarısında bulunuyor.

BİZE ULAŞIN