Bursa'nın meyvesi çekim merkezi oldu

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Paris'te organize edilen uluslararası tarım fuarlarının organizatörlerini ve Hindistan incir üreticilerini ağırladı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Türkiye'nin yaş meyve sebze ürünlerini dünyaya tanıtmak ve sektörün ihracatını artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Daha önce Bursa Siyah İnciri'ni tanıtmak için ABD'lileri ağırlayan UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, Fransa'da uluslararası tarım fuarlarına imza atan ünlü Fransız organizatörlerini ve Hindistanlı incir üreticilerini ağırladı.

HİNTLİLER'E BİLGİ VERİLDİ

Bursa'nın meyve sebzesini yabancı ziyaretçilere tanıtan Dr. Salih Çalı, ülkeler arası işbirliklerini artırmak için girişimlerde bulundu. Fransız misafirlerine Uludağ İhracatçı Birlikleri'ne bağlı otomotiv, tekstil, hazır giyim konfeksiyon, meyve sebze mamulleri ve Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri'ni tanıttıklarını söyleyen Çalı, "Bizi Fransa'da düzenledikleri önemli fuarlara davet ettiler. Biz de buradaki fuarlarla yapılabilecek işbirlikleri hakkında bilgi verdik. Görüşme gayet olumlu bir şekilde son buldu" dedi. U Y M S İ B Başkanı Salih Çalı'nın diğer konukları ise Hindistanlı incir üreticileri oldu. Türkiye'deki incir üretim ve ihracat durumunu incelemek için Türkiye'de bulunan heyet, Hindistan'daki incir üretimi hakkında bilgi verdi. Çalı, misafirlerine Türkiye'de incir üretimi, Bursa'daki incirin durumu, üretimi ve ihracatı konusunda bilgiler verdi.

AMERİKA PAZARI DA TANIDI
Bursa'nın siyah incirine talip olan ABD'nin Tarım Bakanlığı yetkilileri de, Bursa'yı ziyaret etmişti. UYMSİB davetiyle Bursa'ya gelen yetkililer Akdeniz Meyvesi Sineği tuzaklarını ve paketleme evlerindeki hijyen koşullarını inceleyerek, bahçelerde ve tesislerde üretim ve paketleme çalışmalarını yerinde gördü. Üreticilerle görüşen ve Türk üreticisinin kalite uygulamasını yerinde gören ABD heyetinin izlenimleri hakkında bilgi veren Salih Çalı, şöyle konuştu: "Bursa'da Akdeniz meyve sineğiyle ilgili herhangi bir vakaya rastlanılmadı. Diğer zararlılar için de gerekli tedbirler en ince ayrıntısına kadar alınıyor. Gıda güvenliği ve tarım ilacı kalıntı konularına her zaman büyük önem veriyoruz. Bu durumu Amerikalı yetkililere de yerinde tespitlerle gösterme şansı bulduk. Bursa Siyah İnciri'nin ihracatta yakaladığı başarıları Amerika pazarı ile taçlandırmak için yıllardır yoğun uğraş veriyoruz. Kendilerine böcek bulaşmalarına karşı alınan önlemleri de anlattık. Hijyen koşulları gösterildi."

BİZE ULAŞIN