Çiftçiye özel birimler kurdu

2011'de tarım bankacılığı alanında oluşturduğu yeni stratejiyle sektöre özel birimler kuran Yapı Kredi Bankası, 31 milyar liralık kredi büyüklüğüyle 30 bin çiftçiye destek oluyor

250'ye yakın şubesiyle üreticilere sağladığı finansal desteği artırmayı sürdüren Yapı Kredi Bankası, 2011'de tarım bankacılığı alanında oluşturduğu yeni bir stratejiyle bölgelerde ve genel müdürlükte tarım segmentine özel kurduğu birimlerle çiftçilere destek oluyor. "Yeni stratejimiz ve segment modelimiz çerçevesinde sektörde fark yaratarak çiftçilere, tarımı destekleyen kurum, oda, birlik ve kooperatif gibi kuruluşlara özel hizmetler veriyoruz. Onların ihtiyaç ve tercihlerini yakından takip ederek önümüzdeki süreçte yeni ürün - hizmetler geliştirebiliyoruz" diyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, bu çalışmalarını çeşitli iletişim kanalları ile de duyurduklarını söyledi. 2011 yılsonu verilerine bakıldığında tarım sektörüne kullandırılan kredilerin payının önemli ölçüde artarak, toplamda yaklaşık 31 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Cemalcılar, "2012 yılı için tarım kredilerinde yüzde 20'lik bir büyüme ile kullandırılan toplam kredi tutarının 38 milyar TL'yi aşacağını öngörüyoruz. 2012'nin Haziran ayı itibarıyla 30 bini aşkın çiftçimize 540 milyon TL tarım kredisi kullandırdık. Aynı dönem için, bir önceki yıla göre yüzde 50'nin üzerinde bir büyüme yaşadığımızı söyleyebiliriz. 2012 yılsonuna kadar da bu büyümenin artarak devam etmesini bekliyoruz" dedi.

YÜZDE 50'Sİ DEVLETTEN
Çiftçilerin ekim-dikim, gübreleme, sulama, hasat toplama dönemindeki tüm finansal gereksinimleri karşılamada destek sağlayan Tarımsal Üretim Kredisi'ni üst limitsiz olarak kullanabildikleri bilgisini veren Cemalcılar, seracılıkla uğraşan müşterilere yönelik olarak da Seracılık Kredisi'nden söz etti. "Bu krediyle üreticilerin fide alımı, gübre, ilaçlama, örtü ve benzeri tüm ihtiyaçları için finansman desteği veriyoruz" diyen Cemalcılar, Sera Yapım Kredisi ile de yeni sera kurulumu gibi yatırım ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini söyledi. Bankanın çiftçilere yönelik başka bir ürünü de Traktör Kredisi. Bu krediyi alanlar için yılda tek bir taksit seçeneği de sunduklarını belirten Mehmet Cemalcılar, "Aynı zamanda prim tutarının yüzde 50'si devlet tarafından karşılanan TARSİM Tarım Sigortaları ile üreticilerin doğal afetler ve diğer riskler sonucu karşılaşabilecekleri sıkıntıların önüne geçmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN