Keskinoğlu bin 200 ton yumurta üretecek

Keskinoğlu'nun 30 milyon liralık yatırım yaptığı pastörize yumurta tesisi Manisa Akhisar'da faaliyete geçti. Şirket bu yatırımıyla yılda bin 200 ton pastörize yumurta üretimi hedefliyor

Yumurta üretimi yatırımlarına ağırlık veren Keskinoğlu, bu doğrultuda 30 milyon liralık yatırımla Manisa Akhisar'da pastörize yumurta üretim tesisi ve soğuk hava deposu yatırımını hayata geçirdi. Bu yıl yüzde 35 büyüme hedefleyen şirket bu tesislerde yılda bin 200 ton pastörize yumurta üretimi yapacak. Tesislerde, saatte 13.5 ton kapasiteli şoklama alanı ve 10 bin ton kapasiteli piliç eti soğuk hava deposu da bulunuyor. Tesisin açılışına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, konuşmasında Türkiye'de kanatlı sektörünün 4.5 milyar dolarlık ciroya sahip olduğunu ve 2 milyon kişiye geçim sağladığını belirtti. "Dokuz yıl önce 700 bin ton olan kanatlı et üretimi 2011'de 1. 6 milyon tona yükseldi. 2023 hedefimiz ise 2.7 milyon ton" diyen Eker, kişi başı kanatlı et tüketimin ise 10 kilodan yaklaşık 19 kiloya ulaştığını ifade etti.

RAF ÖMRÜ BİR AY
"Yumurta üretiminde 11 milyar adete ulaştık. Tavuk eti üretiminde ise Avrupa'da 9'uncu, AB ülkeleri arasında 2'nci sıradayız. İhracatta da çok ciddi artış var. Dokuz yıl kanatlı beyaz et ihracatımız 20 bin ton idi, şimdi 247 bin tona yükseldi. Yumurta ihracatında ise 3.8 milyar adede ulaştık" diyen Eker, Keskinoğlu'nun 100 milyon dolar ihracatla sektör lideri olduğuna dikkat çekti. Günlük 1 milyon adet yumurta kırma kapasitesine sahip pastörize yumurta tesisiyle sektörde ilk yıl yüzde 20 pazar payı hedeflediklerini söyleyen Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, üretilecek pastörize yumurtaların raf ömrünün bir ay olacağını belirtti. "30 milyon liralık yatırımla faaliyete geçirdiğimiz, 15 bin m2'lik arazi üzerine kurulu tesisle istihdam sağladığımız kişi sayısı da 4 binlere ulaştı" diyen Keskinoğlu, 75 ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayarak 2012 için 1 milyar TL ciro hedeflediklerini sözlerine ekledi.

'TÜRKİYE AVRUPA'DA BİRİNCİ'
"Tarımdaki başarımızda herkesin payı var" diyen Bakan Eker sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün yine 24 milyon hektar arazide tarım yapılıyor, tarım hasılası ise 62 milyon dolar. Verim arttı, üretim arttı. Fransa, İtalya ve İspanya'yı geçtik. Türkiye birinci büyük ülke oldu. Dünyada ise önümüzde sadece büyük kıta ülkeleri kaldı. Tarım ürünü ihracatı da 4 milyar dolardan 15 milyar dolara çıktı."

BİZE ULAŞIN