Merkez faizi indirmelidir

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın faizi indirmesi gerektiğini belirterek, ''Bu faiz politikası Türkiye'nin büyümesinde her zaman frenle engel olacak'' dedi.

Çağlayan, Hürriyet Ankara Gazetesi'nin ''Ankara'dan Türkiye Ekonomisine Bakış'' konulu toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Bakan Çağlayan, Ankara'nın ekonomisi hakkında bilgiler vererek, Ankara'nın uluslararası sergi ve fuar merkezi yapılması konusunda çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Bu fuar ve sergi merkezinin Türk sanayi ürünlerinin dünyada en iyi sergilendiği alan olacağına inandığını ifade eden Çağlayan, Ankara'ya kurulan teknokentlerin de Ankara'yı savunma sanayinde öncü duruma getirdiğine inandığını söyledi.

Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Başkanı olduğu dönemde Ankara'nın ihracatının 600 milyon dolar olduğunu, şimdi ise bu rakamın 6,7 milyar dolara çıktığını belirterek, Ankara'nın önemli bir hizmet ihracatçısı olduğuna dikkati çekti.

''Geçmişte Ankara'yı yönetenler Ankara'nın sanayi şehri olmasına izin vermeyeceğiz demişlerdi'' ifadesini kullanan Çağlayan, o günün Türkiye'sinde, o günün Ankara'sında bunun böyle söylendiğini, ama şimdi Ankara'nın bir sanayi, turizm ve ticaret şehri olduğunu vurguladı.

Bakan Çağlayan, dün açıklanan Orta Vadeli Program'da büyüme tahmininin revize edildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Biz geçen yılki yüzde 8,5'lik büyüme, ondan bir yıl önce yüzde 9,2'lik büyüme ki, 2009'un negatif durumundan sonra bu rakamları elde etmemiz... Çıtayı çok yükseklere çıkardığımız bir ortamda şu anda geldiğimiz 6 ay için yüzde 3,1'lik büyüme ile yılın genelinde öngörülen yüzde 3,2'lik büyüme hedefinden asla moraliniz bozulmasın. Türkiye Avrupa ile dünya ile mukayese edilmeyecek kadar büyük başarı gösteriyor. Ben isterdim ki Türkiye yüzde 5 büyüsün. Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak büyüme yıllık ortalama yüzde 5, yüzde 6 büyümeden geçiyor. Sürekli büyümek zorunda olan bir ülkeyiz.''

Türkiye ekonomisinin ihracat ile büyüdüğünü ifade eden Çağlayan, ''Eğer Türkiye ikinci çeyrekte yüzde 5,7 puanlık ihracat desteği olmasaydı yüzde 3,3 büyüme yerine yüzde 2 küçülecekti'' dedi.

Çağlayan, uluslararası rekabetin kolay olmadığını belirterek, son 12 aylık ihracatın bugün itibariyle 147 milyar dolar olduğunu söyledi.

Avrupa'daki krize ve bölgedeki olaylara rağmen ihracatın artış gösterdiğini belirten Çağlayan, ''Bundan dolayı 'Türkiye fren yapmamalı' diyorum. Benim derdim bu'' diye konuştu.

Çağlayan, 2009 küresel ekonomik krizin dünyayı altına üstüne getirdiğini belirterek, bu krizin en büyük nedeninin finans sektörünün yanlış adımlar atması olduğunu ifade etti.

Bundan ders çıkarılması gerektiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''Bankacılık ve faizle ilgili söylemlerim bundan dolayı.. Yoksa benim faizle bir işim yok şükürler olsun. Hayatımda Allah bana faiz yedirmedi. Yedirmez de inşallah. Sanayicilik yaptım, hayatım boyunca faizle de işim olmadı. Türkiye'de bankacılık sistemi maalesef davranışlarıyla sanayiciyi, teknolojiyi, inovasyonu desteklemek yerine başka alanları destekliyor. Ve çok yüksek faizli kredi sistemi şu anda Türkiye'de var. Merkez Bankası'nın politika faizi ortada. Merkez Bankası faizi indirmelidir arkadaşlar. Bugün Türkiye, Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde negatif reel faizlerin olduğu bir dönemden geçiyor. Bu faiz politikası Türkiye'nin büyümesinde her zaman frenle engel olacak.''

BİZE ULAŞIN