Turkcell'den çiftçilere destek

"Çiftçi Paketi"yle çiftçileri mobil teknolojiyle buluşturan Turkcell, avantajlı konuşma, e-eğitim, tarım, sulama ve hayvancılık alanında çözümler sunuyor

İki yıl önce hayata geçirilen Çiftçi Paketi'yle çiftçilere mobil bilgilendirme ve eğitim uygulamaları ile özel indirimler sunan Turkcell, tarımsal faaliyet gösteren abonelerine birçok alanda avantaj sağlamaya devam ediyor. Mobil teknolojiyi çiftçilerin hizmetine sunarak Türkiye çiftçisinin hayatını kolaylaştırmak ve işini daha kolay yapmasına destek olmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Turkcell Bireysel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, "Turkcell'li çiftçiler, paketimize üye olarak cep telefonlarından bulundukları konuma özel bilgilendirme hizmetleri alabiliyor. Tarımsal üretimde verimliliği artırmak üzere planlanan bu hizmetlerle il ve ilçe bazında çiftçilere; üç günlük en yüksek ve en düşük sıcaklık durumu, nem durumu, rüzgar durumu, don bilgisi ve yağış miktarı iletiliyor. Ayrıca ürüne yönelik bilgi paketimiz kapsamında çiftçilerin çalışma alanları olan tarla bitkileri, meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık ve organik tarım başlıkları altında olmak üzere kişiye özel ilgili konu başlığında bilgi ve haberler günlük SMS ile iletiliyor" şeklinde konuştu. Bilgilendirme hizmetleri arasında ürünlerin hangi fiyattan alınıp satılabileceğinin de yer aldığını belirten Sevilengül, "Bilgilendirme başlıklarına bölgesel alım-satım fiyatlarını da ekleyerek, çiftçilere kendi bölgelerindeki seçtikleri ürüne ait hal fiyatlarını veriyoruz" dedi.

MOBİL EĞİTİM VERİLİYOR

Turkcell Çiftçi Paketi'nin üyelerine dünyanın en büyük "tarım" konulu özel dershanesini sunduğunu vurgulayan Sevilengül, abonelerine belirli dönemlerde dünyadaki gelişmeler ışığında kendi alanlarına yönelik yeni tekniklerin, çözümlerin anlatıldığı mobil eğitimler gönderdiklerini söyledi. Sevilengül, "Bugüne dek verimi düşürerek domates fiyatlarının fırlamasına neden olan yaprak galeri güvesi hakkında hemen bir mobil eğitim müfredatı oluşturarak çiftçilerle paylaştık. Bu sayede 165 bin çiftçiye ulaşarak gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Dondan korunma yöntemleri mobil eğitimini ise 350 bin kişiye ulaştırdık" dedi.

AYDA 35 TL
Çiftçi Tarifesi'nin Turkcell'li çiftçilere avantajlı fiyatlarla rahat bir şekilde konuşma imkanı sunduğunu ifade eden Burak Sevilengül, "Faturalı ve faturasız hatlar için tekliflerimiz var. Faturalı hattıyla Turkcell Çiftçi Tarifesine üye olan çiftçilerimiz aylık sadece 35 TL'lik sabit ücret ödeyerek her yöne 500 dakika konuşabilir. 12 ay kontratla faturalı çiftçi tarifesinden yararlanmak isteyenler ise ayda 29 TL'ye her yöne 500 dakika konuşma fırsatı elde edebilirler. Faturasız teklifimizle de 20 TL ve üzeri yükleme yapan abonelerimiz 5 dakika için sadece 50 kuruş ödüyor" şeklinde konuştu.

HASTALIKLARA KARŞI ERKEN ÖNLEM ALINIYOR
Seralar, tohum depoları, açık alan üreticiler gibi tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara Sıcaklık Takip ve Uyarı Sistemi entegrasyonuyla hızla soğuyan havalarda don ve hastalıklara karşı erken önlem alınmasını sağlanıyor. Nem değerlerinin kontrol edilmediği durumlarda ortaya çıkabilecek sebze ve meyve hastalıkları, ürünlerde şekil bozukluğu, kalitesizlik gibi olumsuz sonuçların önüne geçiliyor. Alarm durumunda ilgililere uyarı mesajı göndererek ve sahip olunan iklimlendirme sistemlerinin otomatik olarak devreye alınması sağlanıyor.

ALARMLAR ÜRETİYOR
Mevcut su pompası panolarına kolayca adapte edilebilen GPRS tabanlı çözüm sayesinde; pompa kontrolleri tek bir merkezden ve bir yazılım üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca su satış işlemi için ön muhasebe ve raporlama yapılabiliyor ve olası kaçak kullanımlara karşı cihazlar ve yazılım çeşitli alarmlar üretiyor.

HAYVANCILIK ÇÖZÜMLERİ VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR
Sıcaklık değerlerinin ve çevresel etkilerin takibinin önemli olduğu tavuk çiftlikleri, yumurta üretim çiftlikleri, meralar, et üreticileri gibi noktalarda Makineler Arası İletişim Çözümlerinin kullanılmasıyla çevre sıcaklığının hayvanlar üzerinde olumsuz etkileri azaltılıyor. Bu sayede alarm durumunda yetkili kişilerin SMS ile uyarılması ve mevcut iklimlendirme sistemlerinin kontrol edilmesi sağlanıyor, yem tüketim isteği kontrol altına alınıyor, süt verimliliği artıyor ve tavukların beslenmesi kontrol altına alınarak kaliteli yumurta üretmeleri sağlanıyor.

PAKETE NASIL ÜYE OLUNUR?
Turkcel Çiftçi Paketi'ne üye olmak için CIFTCI yazıp 2222'ye göndermek yeterli. Bu şekilde Çiftçi Tarifesi haricinde kalan tüm hizmetlerden faydalanmak mümkün. Yalnızca Çiftçi Tarifesi için Turkcell İletişim Merkez'ine başvurmak gerekiyor.

BİZE ULAŞIN