Doğu'ya sınırsız teşvik

Hükümet Doğu'ya yatırımı daha da cazip hale getirdi. Kararnameyle, 6'ncı bölgede fabrika kuracaklara 12 yıllık prim desteği verilirken % 50 yatırım şartı aranmayacak

Çarşamba 11.10.2012
ABONE OL
Hükümet, Doğu illerinde yatırımın önündeki engellerin tamamını kaldırıyor. Bakanlar Kurulu'nca imzalanan kararnameye göre, 6'ncı bölge teşviklerinde 12 yıllık prim desteği için yüzde 50 yatırım şartından bile vazgeçildi. Bu bölgedeki illere fabrika kuran yatırımcıların işçiler için ödeyeceği sigorta primi yatırımın büyüklüğüne bakılmadan 10 yıl süresince devlet tarafından karşılanacak. Bu süre Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) 12 yıla çıkıyor.

KARARNAME İMZALANDI

Köşk'e gönderilen kararnameyle Ağrı, Batman, Van gibi 6'ncı bölgede bulunan iller yatırım açısından daha cazip hale gelecek. Batman OSB Müdürü Zeynep Akbel "Yatırım taleplerine yanıt vermek için arsa arıyoruz, altyapıyı hazırlıyoruz. Bu düzenleme ile ilgi daha da artacaktır" dedi. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş "Devlet yatırımlara öncülük ediyor. Bu da o adımlardan biri" diye konuştu. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ise işverenin yükünün hafifletilmesinin önemli olduğunu söyledi.

390 DOLAR ÖDEYECEK
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "6'ncı bölgedeki bir yatırımcı yanında çalıştırdığı işçisinin sadece net ücreti ve işsizlik sigortası ile ilgili birkaç puanlık bir ilaveyi ödeyecek. Bu da 380-390 dolara karşılık geliyor ki normal şartlarda bir asgari ücretlinin maliyeti 650-700 dolar civarında" diye konuştu.

VERGİ SINIRI DA KALKABİLİR
İşveren sigorta payında olduğu gibi vergi konusunda da bu sınırın kalkabileceği belirtiliyor. Stratejik yatırımlara da bölge ayrımı yapılmadan destek veriliyor. Bu yatırımlarda tutarın 50 milyon lirayı aşması, yüzde 40 katma değer sağlaması şart koşuluyor.