Hızlı bankacı F1'i kaptı

Kurtköy'deki F1 pistinin yeni patronu 'hızlı bankacı' Sinan Akıman oldu. İhalede dev şirketleri eleyen Akıman, 10 yıl için 100 milyonu gözden çıkardı. Garanti'den yeni ayrılan bankacının, milyarder Bernie Ecclestone'dan bonkör çıkması ve 2 katı kira bedeli vermesi merak konusu oldu

Formula 1 yarışları için 300 milyon liralık yatırımla inşa edilen ancak F1'in patronu Bernie Ecclestone'la anlaşılamaması üzerine boş kalıp zarar yazan İstanbul Park'ı sürpriz bir isim aldı. Kendisi de motor sporları ile ilgilenen eski bankacı Mahmut Sinan Akıman yıllığı 9.1 milyon lira ile İstanbul Park ihalesini kazandı. 10 yıl 9 aylık ihale süreci için 100 milyon liraya yakın bir ödeme yapacak olan Akıman, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcılığı'ndan yeni ayrılan bir isim.

BERNIE'NİN İKİ KATINI VERDİ

Ocak 2012'de MC Yarış Sporları Şirketi'ni kuran Akıman'ın piste yıllık 9.1 milyon lira vermesi konu ile ilgili birçok ismi de şaşkınlığa uğrattı. Garanti Bankası'nın bir önceki Genel Müdürü Akın Öngör'ün yeğeninin eski eşi olan Akıman sosyetenin de ünlü simalarından. Eski otomobil yarışçısı ve aynı zamanda Formula 1'in Türkiye'ye getirilmesine ön ayak olan isimlerden Mümtaz Tahincioğlu, "Bernie Ecclestone'un 3 milyon dolar yani 5 milyon lira verdiği ve ceketini alıp gittiği bir yere nasıl bu para ödendi? Ne çalışma yapılacak da buradan para kazanılacak anlamıyorum" dedi.

KAFAMIZDA İKİ PROJE VAR

Devlerin yarıştığı ihaleyi SABAH'a değerlendiren Mahmut Sinan Akıman ise "İhaleyi uluslararası bir konsorsiyum şeklinde birçok yerden oluşan fonla aldık. Biri açık diğeri kapalı olmak üzere aklımızda iki tür motor sporları projesi var. Birinci model halka açık olacak ve herkes gelip yarışabilecek. İkincisinde ise sadece profesyonel yarışlara yönelik bir organizasyon düşünüyoruz. Hem motosiklet hem de diğer branşlarda yarışlar düzenlemeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu. Akıman, yaptığı açıklamada, "Amacımız uygun ekonomik şartlarda dünya standartlarında bir pisti halkımıza ve yabancı konuklarımıza kazandırmaktır. Bu bağlamda hükümetimiz ile işbirliği halinde tesisin boş alanlarında motor sporları için kullanılabilecek ilave pistler, konaklama imkanları, bankacılık hizmetleri, yeme-içme kolaylıkları sağlanacaktır. Ekonomik fiyatlar sunacak tesis motosiklet ve otomobile açık olacaktır" dedi.

İHALE 17 TUR DÖNDÜ
CNR'ın
sahibi Ceyda Erem ve Intercity'nin patronu Vural Ak da dahil toplam beş firmanın katıldığı ihale 17 tur döndü. Özyazıcı İnşaat Elektrik 5 milyon 350 bin TL'de 4'üncü turda, CNR Uluslararası Fuarcılık 6 milyon 750 bin TL'de 7'nci turda, Ayhanlar Hazır Beton 8 milyon 600 bin TL'de 15'inci turda, Eylül Tarım Oto Kiralama Ltd. Şti. 17'nci turda 9 milyon TL'de ihaleden çekildi. İhale 9.1 milyon TL'ye MC Yarış Sporları'na kaldı. Akıman'ın "Bir konsorsiyum" olarak adlandırdığı yatırımı yapan fonun ise İngiltere merkezli Ashmore olduğu belirtiliyor. "Gelişmekte olan ülkelere adandık" sloganlı fonun büyüklüğü 63.7 milyar dolar.

Otel de yapılacak mı ?
Kulislerde proje kapsamında bir otel yapılacağı da belirtiliyor. İçinde otel bulunan tek Formula 1 pisti ise Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Yas Marina projesi.

BİZE ULAŞIN