İnşaatçılar dönüşüme hazır

Başbakan'ın düğmeye basarak başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren inşaatçılar Fikirtepe'den Tarlabaşı'na tüm İstanbul'u yenileyecek. Anadolu'dan da dönüşüme gelen şirketler var

5Ekim'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle başlayan kentsel dönüşüm kapsamında inşaat şirketlerinin çalışmaları da arttı. Dönüşümle ilgili hazırlık çalışmalarını bugün yayımlanan SABAH Emlak'a anlatan şirketler, kasım ayından itibaren dönüşecek olan alanlarda projelerine ve satışlara başlayacak. Tarlabaşı ve Fikirtepe'nin öncü olduğu dönüşümde yeni konutların metrekare fiyatı 4 bin 800 TL'den başlayacak. Ofislerde ise metrekare fiyatları 7-8 bin dolara kadar çıkacak. Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Fikirtepe'de 52 bin alan üzerinde gerçekleştirecekleri üç ayrı dönüşüm projesinde ilk kazmayı yılbaşı itibarıyla vuracaklarını ve toplam 2 bin 650 konut yapacaklarını açıkladı. Durbakayım, adalardan birinin tamamı ile anlaşma sağladıklarını ikinci adayla yüzde 98, üçüncü yle ise yüzde 85 oranında anlaştıklarını anlatı.

KASIMDA SATIŞA BAŞLIYOR
Yine Fikirtepe'de bin 500 konut yapacak Nuhoğlu İnşaat ise 30 bin metrekare arazi üzerine lüks konut inşa edecek. Dönüşümün başlangıç noktalarından Tarlabaşı'nda satışlara başlamaya hazırlanan GAP İnşaat ise ofislerin metrekaresini 7-8 bin dolar aralığından satacak. Yetkililer ofis satışlarına 2013'te başlayacaklarını, 2016'da teslim edeceklerini söyledi. Tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan projede 5 kat baza ve 21 katlı 4 adet bloktan oluşacak. Fikirtepe'de 224 haneden toplam 400 hissedarın tamamıyla yüzde 100 anlaşan Anka Yapı ise kasımda satışlara başlayacak. Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, projenin belediyede onaylanma aşamasında olduğunu söyledi. Kasımda çıkılacak lansmanda metrekare fiyatları konutlarda 4 bin 800 TL, ofislerde 6 bin 500 TL, dükkânlarda ise 7 bin 700 TL olarak belirlenmiş. İlk etapta projenin yüzde 10'unu satışa çıkaracaklarını söyleyen Temel, "Daha sonra her yüzde 10'luk dilimde artışlarla fiyatların konutlarda 6 bin 500 TL, ofislerde 9 bin TL, dükkanlarda ise 10 bin 700 TL olacağını tahmin ediyoruz" dedi. Anadolu'dan kentsel dönüşüme gelen şirketler de dikkat çekiyor. Kağıthane'de yatırıma başlayan Şanlıurfa merkezli Göncü İnşaat'ın sahibi Emrah Göncü, yıkıma başladıkları 150 konutluk dönüşüm projedesinde satışlara yakında başlayacaklarını söyledi. G Flats adı verilen E-5 üzerinde yapılacak projede metrekare fiyatları 4 bin TL'den başlayacak.

TARLABAŞI'NI ÇEHRESİ DEĞİŞECEK
Kentsel dönüşümün önemli merkezlerinden Tarlabaşı'nda GAP İnşaat tarafından yapılan "Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi"nde metrekare fiyatları belli oldu. Buradaki ofisler metrekaresi 7-8 bin dolardan satışa çıkarılacak. Proje kapsamında bölgede 30 bin metrekarelik alanda bulunan 278 tarihi bina aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor. Tarlabaşı Yenileme Projesi'nde yer alan binaların yüzde 52'si konut, yüzde 12'si ticari işletme, yüzde 17'si turistik konaklama mekânı, yüzde 14'lük bölümü ise ofis alanı olarak planlanıyor. Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, "Projenin hedefi sağlıksız ve tehlikeli durumdaki yapı stoku ile bütün altyapıyı aslına uygun şekilde yenilemek" dedi.


BİZE ULAŞIN