Araplar giyinmeye geldi

İstanbul Fashion Week'te bu yıl Avrupalı alım heyetlerinin yerini Araplar aldı. Katarlı NBK'dan Beyrutlu Piaff'a kadar 50'nin üzerinde alım heyetinden 100 milyon $'lık sipariş bekleniyor

Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının ardından Türkiye'de ev ve arazi sahibi olmak için sıraya giren Arap yatırımcılar şimdi de hazır giyim alımına geldi. Hafta sonu düzenlenen Boat Show'un en pahalı teknelerini alan Arap işadamları, 9'uncusu düzenlenen İstanbul Fashion Week'e (IFW) de çıkarma yaptı. Her yıl ağırlıklı olarak Avrupa'dan alım heyetlerini ağırlayan IFW'nin bu kez Arap işadamlarının akınına uğraması dikkat çekti. Katar'ın en büyük lüks giyim perakendecilerinden NBK'dan, Beyrutlu Piaff'a, Sachs Dubai'den Sufana'ya kadar ciroları milyar dolarları bulan Arap şirketlerin yarın sona erecek olan moda haftasında 100 milyon doların ü z e - rinde alım yapması bekleniyor. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) tarafından düzenlenen IFW'ye katılan alım heyetlerinin yüzde 80'ini Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar oluşturdu.

100 milyon $'lık alım

50'nin üzerindeki Arap alım şirketi, moda haftası kapsamında düzenlenen 35 defileye de yoğun ilgi gösterdi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Ortadoğu ve Arap ülkeleri tasarımcılarımızın ilişkilerini daha çok geliştirdiği bölgeler oldu. Bu moda haftasında yoğun bir ilgi görüyoruz. 100 milyon dolarlık bir alım bekliyorum" dedi. IFW Komite Başkanı Volkan Atik de her defilenin bin kişi tarafından izlendiğini belirleterek, moda haftasına 30 binin üzerinde ziyaretçi çekeceklerini söyledi.

Katar Emiri'nin yeğeni de var
Arap şirketler içinde en ilgi çeken isim Katarlı NBK Grubu. Katar Emiri'nin yeğeni Nasser Bin Khaled Al-Thani'nin sahibi olduğu NBK, otomotivden gayrimenkule, elektronikten tarıma kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Lüks giyimde 2002'den beri markalar getiren şirket, Doha'da büyük metrekareli 4 mağaza işletiyor. Dünyaca ünlü çok sayıda markayı bünyesinde barındıran Beyrutlu Piaff da önemli alım grupları arasında. Kadın giyim, aksesuvar ve mücevher ürünleri satan Piaff'ın da IFW'den yüklü miktarda alım yapması bekleniyor. IFW'ye gelenler arasında Suudi Arabistanlı ND Fashion, Ammanlı Storia Depertment Store, Beyrutlu K&MAK LLC, Dubaili Chaloub Group, Bahreynli Sufana da bulunuyor.

Bu yıl 8 bin metrekareye çıktı
Geçen yıl Beyoğlu Belediyesi tarafından desteklenen IFW, Tepebaşı'nda 3 bin metrekarelik bir alanda yapılmıştı. Bu yıl defile sayısının yüzde 50 artması nedeniyle daha büyük bir alana ihtiyaç duyduklarını söyleyen IFW Komite Başkanı Volkan Atik, "İstanbul Modern'de organize olduk. Alan 8 bin metrekareye çıktı. Defile sayısı arttığı için backstage alanlara daha fazla ihtiyaç duyduk. Artık IFW daha profesyonel bir organizasyon haline geldi" dedi. Yurtdışından 100'e yakın basın mensubunun ağırlandığı moda haftası yabancı şirketler tarafından yakından takip ediliyor.

BİZE ULAŞIN