Geldim-Gördüm aldım

MÜSİAD fuarı için 86 ülkeden gelen 5 bin işadamı gözünü gayrimenkule dikip, ilk günden ofis ve konut aldı. Bazı şirketler ise katılımcılara özel emlak turları düzenledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen İslam dünyasının en büyük iş buluşması IBF, gayrimenkul sektöründe heyecan yarattı. Mütekabiliyet Yasası'nı fırsat bilen 5 bin işadamı organizasyonun ilk gününde İstanbul'daki yeni gayrimenkul projelerine göz dikti. Emlak şirketleri de fuara gelen işadamları için özel turlar hazırladı. SABAH ve aHaber'in sponsor olduğu MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve İş Forumu (IBF) 86 farklı ülkeden 5 binin üzerinde işadamını ağırladı. Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren işadamlarının ortak fırsat kapısı ise Türkiye'deki emlak projeleri oldu.

OFİS BAKIYORUZ

Japonya, Malezya, Mısır ve Kenya'dan dahi ofis ve konut projelerine alıcı çıktı. Gayrimenkule en yoğun ilgiyse Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden geldi. Foruma katılan Malezya İş Konseyi üyesi Ahrinas Lasetri, İstanbul'da ülkesinden gelen şirketlerin ofis açmayı planladıklarını ifade etti. "Gelmeden önce şirketlerimiz ofis projelerini araştırdı" diyen Lasetri, "Çağlayan'daki yeni bir projeyi görmeye gideceğiz. Maslak'ta da incelemeler yapacağız. Aynı zamanda yatırım amaçlı da ofis satın alabiliriz, ön anlaşmalar var" şeklinde konuştu. Mısırlı işadamı Halid Veladdin ise "Makine imalatı konusunda Türkiye'yle işbirliği düşünüyoruz. Ancak İstanbul yaptığımız araştırmaya göre gayrimenkulde her yıl kazanç getiriyor. Bu nedenle satın alımlar yapacağız" dedi. Fuarda 20 binin üzerinde ikili görüşme bekleniyor. İşbirliği alanları içinde enerji, gıda, tekstil, turizm ve sağlık sektörleri ise ön plana çıkıyor.

EMLAK TURU YAPACAKLAR
Fuarı izleyenTürkiye'deki gayrimenkul şirketleri de boş durmadı. 86 ülkeden 5 bin işadamı ve bakanı kıskaca alan şirketlerin, bu kişilere özel emlak turları düzenlediği de öğrenildi. Emlak sektörüne en fazla ilgi Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden geldi. Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen heyetten bazıları ise gayrimenkul projelerini incelemek üzere kalma sürelerini uzattığı ifade edildi.

ANADOLU SEFERİNE ÇIKIYORLAR
MÜSİAD, bu yıl organizasyonda bir değişiklik yaparak gelen işadamlarını sadece İstanbul'da ağırlamayacak. Sektör ve bölgelere göre seçilecek yabancı işadamları Anadolu'nun farklı bölgelerine iş görüşmeleri için gönderilecek. Bu çerçevede Bursa, Kayseri, Konya, Kocaeli ve Sakarya'ya gidecek yabancı heyetler şimdiden belirlendi.

BİRBİRLERİNİ IPHONE İLE BULDULAR
MÜSİAD, bu yıl gerçekleşen fuarda teknolojiden de maksimum derecede yararlandı. Tüm fuar süresince yabancı işadamlarını sektörlerine göre ayırabilecek android tabanlı bir yazılım kullanıldı. Apple Store'dan ücretsiz indirilebilen uygulama sayesinde Türk ve yabancı işadamları aradıkları iş ve sektöre göre tarama yapıp birbirlerini buldular.


BİZE ULAŞIN