Kazakistan'la dev eylem planı

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 10 milyar $'a çıkaracak 3 yıllık eylem planı imzalandı. Bugün de İstanbul'da 1.5 milyar $'lık proje görüşülecek

Türkiye-Kazakistan ekonomik ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara taşıyacak yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı'na yönelik üç yıllık eylem planı imzalandı. Bu anlaşmalarla Kazakistan'da Kazak-Türk Sanayi Bölgeleri kurulacak. Ticaret, ekonomi, eğitim ve kültürel alanlarda yapılacak yatırımlara ivme kazandıracak yeni projelere start verilecek. İran-Türkmenistan-Kazakistan demiryolu hızlı bir şekilde tamamlanarak Kazak enerji kıyılarının doğrudan Türkiye'ye bağlanması sağlanacak. Bugün de İstanbul'da büyük bölümü enerji alanında olmak üzere 1.5 milyar dolarlık anlaşmaya imza atılacak.

KAZAK LiDERE ÖZEL İLGİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onuruna öğle yemeği verdiği Nazarbayev, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına eş başkanlık yaptı. 2015 yılına kadar devam edecek eylem planı Cumhurbaşkanı Gül ve Nazarbayev himayesinde imzalanarak hayata geçirildi. Anlaşmayla ticari temsilcilikler artırılacak. Karşılıklı yatırımlar ve ticaret hacminin dengeli biçimde artırılması sağlanacak. Metalürji, kimya ve petrokimya, makine, gıda sanayi, inşaat malzemeleri sektörleri gibi alanlarda işbirliği faaliyetleri geliştirilecek. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar Denizi üzerinden Kazakistan'a ulaştırılması, uluslarararası ulaşım koridorlarının (TRACECA, SILKWIND) geliştirilmesi öncelikli konular arasında yer alacak. Damlama ve mikro sulama ile pamuk üretimi konularda teknik işbirliği yapılacak. Maden Tetkik Arama ile KazGeologia A.Ş. arasındaki işbirliği faaliyetleri artırılacak. Kazakistan'ın Morport Aktau, Kurik Köyü, Ontustik, Öndırıs gibi özel ekonomik bölgeleri geliştirilecek.

1.5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA
Başkente yoğun görüşme trafiği gerçekleştiren Nazarbayev, beraberindeki işadamlarıyla bugün İstanbul'da olacak. Kazakistan-Türkiye İş Forumu'na katılacak olan Nazarbayev, iki ülke işadamları arasında imzalanacak 1.5 milyar dolarlık işbirliği anlaşmalarına tanıklık edecek. Kazak lider İş Forumu'nda Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Güler Sabancı, Ali Kibar'ın da aralarında bulunduğu Türkiye'nin önde gelen işadamlarıyla bir araya gelecek.

TARİHİ BİR ADIM
Nazarbayev'in Türkiye ziyareti ekonomik ilişkiler açısından büyük bir önem taşıyor. Mayıs ayında Başbakan Erdoğan'ın Astana ziyareti sırasında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısında ekonomik ve ticari bağların güçlendirilmesi değerlendirildi. YDSK toplantısı sonrasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev tarafından imzalanarak yürürlüğe giren eylem planı, 2012-2015 dönemini kapsıyor. Planla sanayiden ulaştırmaya, bilimden inovasyona, bankacılıktan enerjiye kadar birçok alanda iki ülke arasında işbirlikleri geliştirilecek. Sanayi bölgeleri, turizm yatırımları ve teknoloji parklarının geliştirilmesi de anlaşmanın maddeleri arasında.

BİZE ULAŞIN