Ticareti sınırlara hapsedemezsiniz

Başbakan Erdoğan 5 bin yabancı işadamına seslenirken, "Ekonomik ilişkileri sınırlara hapsetmek mümkün değil" dedi

MÜSİAD fuarının açılışını gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 bin işadamına seslenirken, "Ticareti sınırlara hapsedemezsiniz" mesajı verdi. Erdoğan, Türkiye'nin farklı pazarlar aramasını eleştirenlere "Birileri o pazarlar zayıf pazarlar, zayıf piyasalar diyebilir. Bunlar tüccarlık yapmamış. Sen malı nereye satarsan sat. Paranı al. Mesele budur. Günümüzün küresel ekonomik yapısında, ticareti, ekonomik ilişkileri sınırlara hapsetmek mümkün değildir" dedi.

BÜYÜME ARTACAK

Başbakan Erdoğan, geçen yıl yüzde 8.5 büyüyen Türkiye'nin bu yıl dengeleri sağlamak için bir miktar frene bastığını hatırlatarak, "Önümüzdeki yıldan itibaren büyüme hızımız inşallah yeniden artacak" dedi. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise İslam ülkeleri arasında ticaret hacminin artması gerektiğini vurgulayarak, "İnsanların ve ürünlerin ve sermayenin serbest dolaşımında sınırlar artık anlamını yitirmelidir" diye konuştu.

İstanbul ekonomik Ankara siyasi merkez
İstanbul'un son dönemde ticaret hayatında ön plana çıktığına da vurgu yapan Erdoğan şöyle konuştu: "Doğu'da, Batı'da, Kuzey'de, Güney'de uçakla 3 saatlik bir mesafeyle ulaşılıyor. Bugün pek çok küresel şirket, bölge merkezlerini İstanbul'a taşıyor. Türkiye'nin siyasi merkezi Ankara, ekonomik merkezi ise İstanbul" dedi.

BİZE ULAŞIN