740 milyar dolar harcayacaklar

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin enerji projelerine önümüzdeki beş yıl içerisinde yaklaşık 107 milyar dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.

BAE'nin bu rakamla 165 milyar dolar enerji yatırımı yapması beklenen Suudi Arabistan'ın ardından bölgede ikinci sıraya yükseldiği bildirildi.

On üye ülkeden oluşan Arap Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu'na bağlı Arap Petrol Yatırım Şirketi tarafından yayınlanan rapora göre bölgede, 2017 yılına kadar yapılması gereken 740 milyar dolarlık toplam enerji yatırımlarının yüzde 36.5'u Suudi Arabistan ve BAE tarafından gerçekleştirilecek. Suudi Arabistan'daki enerji yatırımlarının büyük çoğunluğunu Suudi Aramco, SABIC ve Suudi elektrik şirketi üstleniyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin enerji yatırım gereksinimlerinin 2008'de başlayan küresel ekonomik durgunluğun etkilerine rağmen son birkaç yılda artmaya başladığı kayd edildi . Ortalama proje maliyeti endeksinin de yükselmeye başladığı ifade ediliyor.. Ortalama proje maliyeti 2003-2008 yılları arasında yaklaşık üç kat arttı.

Hazırlanan raporda enerji sermaye yatırımlarının dörtte üçünün, en büyük petrol ve gaz rezervlerine sahip yedi ülke tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Bu ülkelere Irak (56 milyar dolar) dahil edildi fakat Libya çıkarıldı. Listede üçüncü sırada Katar ve İran'ı (68 milyar dolar) geçen Cezayir geldi.

BİZE ULAŞIN