Obama'nın mutfakçısı fabrika kuracak

Barack Obama'dan Angela Merkel'e kadar birçok dünya liderine mutfak satan Nolte, Türkiye'de fabrika yatırımı yapma kararı aldı. Almanya dışındaki ilk şirketini Türkiye'de kuran Nolte, 2013'te 18 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Nolte Türkiye CEO'su Gürel, "Fabrika için fizibilite çalışması yapılıyor" dedi

ABD Başkanı Barack Obama'dan Almanya Başbakanı Angela Merkel'e kadar birçok ünlü isme mutfak satan Alman Nolte, Türkiye'de fabrika kurarak büyüme kararı aldı. Yabancı mutfak markaları arasında pazar lideri olan Nolte, her yıl satışlarını ikiye katlıyor. Alman marka, Kenzo'nun da distribütör yatak odası üreticisi. Express Mutfak markasının dünyadaki yaratıcısı şirket, Almanya dışındaki ilk mağazalaşma girişimini de İstanbul'dan başlattı. Türkiye'de birçok inşaat şirketinin mutfak markası olan Nolte'nin Türkiye CEO'su Sebahattin Gürel'le buluşup, şirketin gelecek planlarını konuştuk. Bu yıl 30 milyon liralık bir ciro planladıklarını belirten Gürel, orta vadede Türkiye'deki ithal mutfak üreticileri arasında ilk üçe girmeyi hedeflediklerini kaydetti. Gürel, holdingin 11'i Almanya'da olmak üzere toplamda 12 şirketi bulunduğunu, yurtdışındaki tek şirketin ise Türkiye'de kurulduğunu anlattı.

TÜRKİYE MODEL OLDU
Almanya'daki yöneticilerin Türkiye'de şirket kurmak için ilk başta tedirgin olduğunu anlatan Sebahattin Gürel, "Başta tereddüt ettiler, ancak sonra memnun kaldılar. Türkiye'deki ekonomik istikrar, genç ve dinamik nüfus ile marka bilinilirliğinin yüksek olması şirketin İstanbul'da kurulmasında etkili oldu. Türkiye'nin başarısının ardından Nolte şimdi birkaç ülkede daha şirket açmayı planlıyor" dedi. Türkiye'deki başarının yurtdışına açılmada şirkete model olduğunu anlatan Gürel, "Dubai'ye ve Çin'e bir şirket açıldı. Şimdi Amerika'ya şirket açıyoruz" dedi. Türkiye genelinde 5'i İstanbul'da olmak üzere toplam 10 Nolte bayisi olduğunu kaydeden Gürel, bu sayının 2013 yılı sonuna kadar 18'e çıkarılması için çalıştıklarını belirtti. Nolte Türkiye olarak 150 kişilik bir istihdam oluşturduklarına da dikkat çeken Gürel, "Nolte, Türkiye'de fabrika yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı. Buradan Çin'e Dubai'ye göndermek çok daha kolay olacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN