Ruslar'dan 10 yılda Anadolu'ya 10 otel

Ataköy sahiline 190 milyon dolarlık yatırımla Hyatt Regency'ı getirecek olan Türk-Rus ortaklığındaki Bosphorus Otelcilik, 10 yılda Anadolu'da 10 otel açmayı hedefliyor

2009'da TOKİ'nin Ataköy'deki arazisini 60 milyon dolara satın alan Türk-Rus ortaklığındaki Bosphorus Otelcilik, yatırımını 2014 Ocak'ta açacak. Rus işadamı Rostislav Gurevich ve Türk ortağı Tarık Celaloğulları tarafından yapılan projenin toplam 190 milyon dolara mal olması bekleniyor. Gurevich, otelin işletmesi için Hyatt Regency markasıyla anlaştıklarını söyleyerek içinde rezidansların da bulunacağı yatırımda Ruslar'a mütekabiliyetle ev satacaklarını belirtti. Türk ortak Tarık Celaloğulları ise "Türkiye son dönemde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. Bunun sebebi çok iyi bir ekonomi politikasının izlenmesi. Yakın zamanda dünyayı sarsan ekonomik kriz bile Türkiye'yi etkilemedi. Bu da Türkiye'ye ve Türk pazarına inanılmaz büyük bir güven oluşturdu" dedi. Buraya yatırım yapmak isteyen özellikle de Rusya ve Orta Asya ülkelerinden gelen yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için bürokrasinin hızlanması, teşviklerin artırılması gerektiğini belirten Celaloğulları, "Mütekabiliyet bunun bir adımı oldu" dedi.

SIRADA MARDİN VE VAN VAR
Anadolu'ya da yöneleceklerini söyleyen Gurevich, ilk olarak Denizli'de Dedeman Park markasıyla nisanda işletmeye başlayacaklarını kaydetti. Gurevich, Anadolu'da 10 yılda 10 otel yatırımı hedeflediklerini söyleyerek "Bunun ilk adımı olarak Samsun'da bir arsa aldık ve otel inşaatına başlamayı planlıyoruz. Ayrıca Mardin, Van, Manisa, Bursa ve Eskişehir'de de arsa bakıyoruz" diye konuştu.

Çevre ülkelere yatırım yapacak
Gurevich, Bosphorus Otelcilik'in Türkiye ağırlıklı olarak çevre ülkelere de yatırım planladığını anlattı. Rostislav Gurevich, Ataköy'deki otel içinde yer alacak rezidansları Kazak ve Rus yatırımcılara pazarlamayı hedeflediklerini kaydetti. Tarık Celaloğulları ise mütekabiliyet sayesinde Orta Asya ve Rusya'dan daha fazla yatırım çekebileceklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN