Spora Garanti destek

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 10 yılda spora 80 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Basketboldan yelkene, golften altletizme kadar birçok spor branşına sponsorluk desteği verdiklerini belirten Özen, "70 basketbol okulunda bugüne kadar 40 bin gencin yetişmesine de yardımcı olduk" dedi

Adı en çok uluslararası başarılarıyla efsaneleşen 12 Dev Adam ve Potanın Perileri'yle geçiyor. Ama futboldan atletizme, kayaktan golfe, tenisten yelkene kadar sporun her branşına destek oluyor. Garanti Bankası'ndan söz ediyoruz. Bu hafta Eko Spor'da ağırladığımız Genel Müdür Ergun Özen ile A'dan Z'ye bankanın spora olan yatırımlarını konuştuk. 10 yılda spora 80 milyon dolar ayıran banka bu paranın neredeyse yarısını basketbol için harcıyor.

Futbolla yatıp kalkan bir ülkede basketbola yatırım yapıyorsunuz. Neden basketbolu seçtiniz?
Basketbol kurum kültürümüze uyuyor. Dürüst ve ahlaklı olmak, takım oyunu oynamak ve starlara yer açmak. 2001'deki Avrupa Basketbol Şampiyonası sırasında 12 Dev Adam konseptini yarattık. Athena'ya şarkı bestelettik. O zamanki krizde Türk halkının da böyle bir şeye ihtiyacı vardı. Üst üste güzel geldi, iyi örtüştü.
Denk mi düştü bilinçli mi ayarladınız?
2001 krizinde mali tasarruf peşindeydik. Ama burada iyi bir şey gördük ve takıma çok güvendik. Şampiyonanın Türkiye'de düzenlenmesi büyük avantajdı. Ülkenin böyle bir morale ihtiyacı vardı. 12 Dev Adam konseptini Serdar Erener ile birlikte oluşturduk.

AFRA TAFRAMIZ YOKTUR

12 Dev Adam gibi Potanın Perileri de birer marka oldu. Sloganları kim buldu?
Burada Serdar Erener'i ve ajansını ön plana çıkarmak lazım. Biz hiçbir zaman bir şeyi tekelimize alalım mantığında olmadık. Markalar federasyonumuzun üzerine tescilli. Garanti bu konularda çok kolaydır. Afra taframız yoktur.
İki takımın başarıları sizin marka değerinizi yükseltti mi?
Tabii ama bunu ölçmek son derece zor. Biz şöyle düşünüyoruz; Garanti Bankası olarak finansal hizmetlerle yaşadığımız topluma bir katkıda bulunuyoruz. Bu ülkede kazandığımız paranın bir kısmını yine o insanların eğlencesine harcamak istiyoruz.
Spora ayırdığınız bütçe ne kadar?
Son 10 yılda spora 80 milyon dolar yatırım yaptık. Bu yıl tutar 12 milyon dolar. Bunun yüzde 50'sini basketbola ayırıyoruz.
Ortağınız BBVA'da NBA'nın sponsoru. Burada bir benzerlik var...
Bravo... İyiler birbirini buluyor. BBVA da kurum kültürüyle basketbolu çok özdeştiriyor, bizde...
Peki hangi kurum önce basketbolu destekledi?
Biz onlardan önce yaptık, onlarınki daha yeni...
O zaman onlar sizden örnek aldı...
Bilmem, şimdi ortaklarımızı bozmayız.

BİZE ULAŞIN