Bir sanayicinin isyanı

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de ekonomiyi soğutma çabalarına isyan etti. Özdebir, "Ekonomiyi yönetenler piyasaları iyi okuyamadığından Türkiye az büyüdü" dedi

Sıkı mali politikalar ve ekonominin soğutulması yönünde atılan adımlar nedeniyle beklentilerin altında kalan büyüme rakamlarına bir eleştiri de sanayicilerden geldi. Ankara Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, atılan adımların başarısız olduğunu söyledi. Özdebir, ekonomi yönetimin endişelerini anladıklarını dile getirerek, "Ancak tüm bunlar sonucunda Türkiye hak etmediği kadar az büyüdü" dedi.

PİYASA OKUNAMADI

Kriz nedeniyle Türkiye'de de ekonominin soğultulmasına yönelik alınan tedbirleri anlayışla karşıladıklarını belirten Özdebir, "Cari açığın önüne geçilmesi için elbette tedbirler gerekiyor ancak bunların soncunda Türkiye az büyüdü. Bunu da ekonomi yönetiminin piyasaları koklamada eksik kalmasına bağlıyorum" diye konuştu. Merkez Bankası'nın ekonomiyi canlandırma kararı almasına rağmen bunun piyasalara yansımadığını da ifade eden ASO Başkanı, "Birçok işletmemiz sıkıntılı duruma düştü. Özellikle müteahhitlik sektöründe sorunlar var. Yap-satçılar ve altyapı ile uğraşan karayolu müteahhitlerinin ödemelerindeki aksamalar nedeniyle orada da sıkıntı bir tablo söz konusu. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde bu sıkıntılar bir hayli hissedilmekte" şeklinde konuştu. Şanlıurfa'da düzenlenen ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nın açılışında konuşan Özdebir, çek yasasındaki değişikliğin sıkıntılara çare olamadığını vurguladı. Özdebir, çek yasasında değişiklik yapılarak hapis cezasının kaldırılmasının bu ödeme enstrümanını güvenilmez hale getirdiğini söyledi. Maliye yönetiminin iki yanlıştan bir doğru elde etmeye çalıştığını ifade eden ASO Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Piyasadaki çek vadeli ödeme imkânı yaratması açısından önemliydi. Şimdi istismara açık hale geldi. Kredi musluklarının kısılmasıyla birlikte bu durum sanayicinin birbirine açtığı kredi musluklarının da kısılmasına neden oldu" dedi.

URFA ÇİN İLE YARIŞIYOR, YILLIK %20 BÜYÜYOR
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Şanlıurfa'da yatırım için çok uygun bir ortam oluştuğunu belirterek, "Bu fırsatlar kaçmasın" çağrısında bulundu. 3'üncü OSB'yi açmaya hazırlandıklarını dile getiren Ertekin, "Çift yönlü demiryolu çalışması var. Ankara'ya uzaklığımız ile Bağdat'a olan mesafemiz aynı. Herkes Çin'in ne kadar büyüdüğünü anlatıyor. Urfa her yıl yüzde 20 büyüyor" diye konuştu. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de terör olaylarının bölge ekonomisi ve kalkınmasını tehdit ettiğini, yatırımları Batı şehirlerine kaçırdığını söyledi. Akçakale'de bomba patladığı gün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yatırımcıların şehirde olduğunu ifade eden Güvenç, buna rağmen bir yatırımcının 500 milyon dolarlık tesis için yer aradığı müjdesini verdi.

SURİYE EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Özdebir, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisinin ardından bölgenin ekonomik hayatındaki gelişmeleri de değerlendirirken, Suriye'deki olayların başta Urfa ve Gaziantep olmak üzere Türkiye ekonomisini doğrudan etkilediğini kaydetti. Özdebir, "Bu ülkelerdeki rejimlerin yerine oturması gerekmekiyor" dedi.


BİZE ULAŞIN