Esnafın yatırımı elektriğe takıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 368 müteşebbisin bir araya gelerek kurduğu ve 25 milyon dolara mal olan Hububat Ticaret Merkezi'nin elektrik ihtiyacı krize dönüştü.

Şimdiye kadar kendi imakanları ile Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyük Hububat Ticaret Merkezi'ni yapan esnafın elektrik trafolarını, direkler ve nakil hatlarını kendilerinin alması isteniyor. Yaklaşık 500 bin liraya mal olacağı bildirilen malzemeleri ise esnaf alacak güçte değil.

Şimdiye kadar devletin herhangi bir kurumundan 5 kuruş para almadıklarını ifade eden esnaf ve temsilcileri, yatırımları ile 3 bin kişiye istihdam sağlayacaklarına dikkat çekiyor. Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, devletin 3 işçi çalıştıran girişimciye binlerce lira teşvik verdiğini hatırlattı. En son yaptıkları girişimleri anlatan Öter, AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ'ın, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ile yaptığı yazışmanın sonucunu gösterdi. Yazışmada Keklik, ilgili yönetmenliği gerekçe göstererek, tüketicinin elektrik talebi halinde, hat,kablo,dire k ve ölçme sistemlerinin kendilerinin sağlaması gerektiğini bildiriyor.

592 işyerinin kurulduğu 150 dönümlük tesisin 3 ay sonra hizmete gireceğini belirten esnaf ise elektriksiz ne yapacağını şaşırmış durumda. Tesisi yaptıran derneğin başkanı Öter, "DEDAŞ bize özel işyeri diyor.Bundan dolayı bizim elektrik direklerini,nakil hatlarını almamız gerekiyormuş.Ona bakarsanız Türkiye'de mülkiyetlerin yüzde 97'si özeldir.Bunların hepsinin elektrik ihtiyacını vatandaş mı aldı? Bakalar, marketler, sanayi esnafı, apartmanlar kendi direk ve trafolarını mı alıyor.Bizde büyük bir riske girerek 25 milyon dolarlık bir yatırım yaptık.Hiçbir teşvik almadık.Bizden elektrik direk ve trafoları esirgeniyor. Bunun çözümü için başvurmadığımız mercii kalmadı. Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'dan yardım bekliyoruz." şeklinde konuştu

BİZE ULAŞIN