Devlerin gözü yine Karadeniz'de

Karadeniz'de bulunan doğalgazın ardından dev firmaların gözü yine bu bölgeye çevrildi. Batı Karadeniz'e yoğunlaşacak Shell Başkanı Erdem, "Karadeniz'e talibiz" dedi

Türkiye ile Akdeniz'de petrol arama anlaşması imzalayan ve Diyarbakır'da kayagazı sondajına başlayan dünya petrol devi petrol şirketi Shell, şimdi de Karadeniz'e açılıyor. Shell, bir sondaj maliyetinin 300 milyon doları bulduğu Karadeniz'de petrol aramak için milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) başvurdu. Şirket çalışmaları Batı Karadeniz ruhsatlarında yoğunlaştırmak istiyor. Shell Türkiye Başkanı Ahmet Erdem, Shell CEO'su Peter Voser ve İcra Kurulu üyelerinin Türkiye gelişini ve Başbakan Erdoğan ile görüşmesini hatırlatarak, "Türkiye, Shell için önemli. Karadeniz'e talibiz. Türkiye'de çalışmalarımızı bunu sürdürülebilir kılmak açısından değişik alternatifleri değerlendiriyoruz. Bundan sonra ilave projelerle ilgilenmemiz doğal" dedi. TPAO'nun Istranca'da Karadeniz derin deniz açıklarında ilk doğalgaz rezervini keşfetmesini önemsediklerini ve değerlendirmeye aldıklarını anlatan Erdem, kendilerinin Karadeniz'e ilgilerinin bundan önce başladığını söyledi. Akdeniz'de, Antalya Körfezi'nde TPAO ile ortak ruhsat aldıklarını hatırlatan Erdem, sondaj çalışmaları öncesi sismik çalışmalarda tüm dataların denizden toplandığını, verilerin değerlendirme aşamasında olduklarını anlattı. Erdem, "Şu anda değerlendirme kısmı devam ediyor. Doğru yerde doğru işi yapmak için verileri değerlendiriyoruz" dedi.

1.5 MİLYAR TL ZARAR

Erdem, uzun zamandır gündemde olan 10 numara yağa gelen vergi düzenlemesini "Artık kaçağa son darbeyi vurmak için pozisyon alındı" diyerek tanımladı ve düzenlemenin 10 numara yağa çözüm olacağını söyledi. Türkiye'de bugüne kadar ihtiyaç fazlası 1 milyon litre yağ tüketildiğini tahmin ettiklerine değinen Erdem, "Sadece vergi kaybı senede 1.5 milyar TL civarındaydı" dedi.

TÜRKİYE'DE İDDİALI

Shell şirketi, TPAO ile imzaladığı anlaşma kapsamında Akdeniz'de Türkiye münhasır ekonomik bölgesi sınırlarında derin denizde 3 ruhsatta sismik çalışmalara devam ediyor. Akdeniz'de 2014'te sondaj çalışmalara başlanması planlanırken, TPAO ile yapılan anlaşmaya şirketin Türkiye'de petrol aramacılığında çalışmalarında yeni yatırımları gündeminde tuttuğu belirtiliyor.

SONDAJ 200 MİLYON DOLAR
Karadeniz'de bugüne kadar Petrobras, Chevron, Exxon Mobil gibi dünya devleri sondaj yaptı. Yaklaşık 1.5 milyar dolar harcanan projelerden olumlu sonuç alınmazken, dünya devleri Karadeniz'den umudu kesmedi. Karadeniz'de bir sondaj maliyetinin yaklaşık 200-300 milyon doları bulduğunu aktaran yetkililer, anlaşmalar gereği kuyunun boş çıkması halinde masrafları yabancı şirketlerin ödediğini belirtti.

BİZE ULAŞIN