Ödemede online uçuş

Yüzde 50 gibi oranları yakalayarak hızla büyüyen e-ticaret ve online ödemeler ulaşımda zirve yaptı. Uçuşlarda online bilet havayolu şirketlerinin toplam satışlarının yüzde 92'sine çıkarken en hızlı gelişen sektörler elektronik eşya ve telekom oldu

E-ticaret ve online ödemelerde her yıl yüzde 50'lere yakın büyüme gösteren Türkiye'de en fazla tercih edilen online işlemin ulaşım olduğu ortaya çıktı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, artık uçuşlarda bilet alımının yüzde 92'ye çıktığını söyledi. Canko, "İnternet üzerinden alışveriş ve elektronik ödemeler 2011'de yüzde 47 büyüme gösterdi. Bu yılın ilk sekiz ayında ise bu artış yüzde 40 düzeylerinde bulunuyor" dedi.

ELEKTRONİK VE TELEKOM HIZLI

Canko, internetten alışverişte en büyük payı ulaşım sektörünün oluşturduğunu belirterek bu konuda şu bilgileri verdi: "E-ticaret içindeki ulaşımın payı yüzde 17. Online ödemeler THY başta olmak üzere beş havayolunun cirosunun yüzde 92'sini oluşturuyor. Ulaşımda elektronik ödemelerin cirosu bu yılın sonunda 5.1 milyar TL'ye ulaşır. İkinci sırada yine yüzde 17 ile hizmetler sektörü ve kamu ödemeleri geliyor. Özellikle vergi ödemeleri giderek e-ortama taşınıyor. Belediyelerin elektrik, su, doğalgaz ödemeleri de giderek artan hızda internet üzerinden gerçekleşiyor." Canko, e-ticaretin en hızlı büyüme gösteren sektörlerinin elektronik eşya ve telekom olduğunu belirterek "Bu oranlar sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 34 oldu" dedi.

GÖZLER 100 MİLYARLIK KÜÇÜK HARCAMALARDA
BKM Genel Müdürü Soner Canko, "Cebinde kredi kartı olmayan emekli vatandaşlarımızın ve öğrencilerin günlük hayattaki alışverişlerini de kartlı ödemelere dönüştürmek bizim için önemli. Artık simitçi, taksici ve gazete bayisi de nakit yerine kartlı ödeme sistemlerine geçmeli. Küçük tutarlı ödemeleri eğer kartlı ödeme sistemlerine alabilirsek 2015 yılına kadar 100 milyar TL gibi bir büyüklüğü kartlı ödeme sistemine dahil edebiliriz. Biz bu potansiyeli kartlı ödeme sisteminin içine çekmeye talibiz" dedi.

YIL SONU HEDEFİ 270 MİLYAR TL
BKM Genel Müdürü Canko, kredi kartlarıyla yapılan işlem hacminin her yıl belirli oranda artarak büyümesini sürdüreceğini belirterek bu konuda şunları söyledi: "2011'de toplam kartlı ödeme cirosu yüzde 20 büyümüştü. Bu yıl toplam 270 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu ciro içinde e-ticaretin payının da 30 milyar TL'ye ve yüzde 9.5'lik orana çıkacağını öngörüyoruz. 2007 yılında kartlı ödemeler olarak e-ticaretin payı yüzde 4.2 idi."

BİZE ULAŞIN