Bilim Miniatürk'ü kurdu

Yüzlerce buluşu tek çatı altında toplayan kadın girişimci Can Bayraktar'ın açtığı Yaratıcı Uygulamalar Merkezi bilimin Miniatürk'ü olarak anılıyor. Öğrencilerin akınına uğrayan merkezin benzerleri Azerbaycan'da da kurulacak

Kadın girişimci Can Bayraktar yüzlerce buluşu tek bir çatıda toplayan Optitek Bilişim'le Türkiye'de benzeri olmayan bir yatırımı hayata geçirdi. Bilim dünyasının önemli adreslerinden olan Optitek'in sahibi Bayraktar, İstanbul'da bir anlamda bilimin Miniatürk'ünü kurdu. Bayraktar'ın tasarladığı ve Yaratıcı Uygulamalar Merkezi (YUM) adını verdiği bilim laboratuvarını ziyaret edenler teoride veya gerçek hayatta karşılaştıkları her türlü icadı test etme imkânı buluyor. Mini hidroelektrik santraliyle suyun enerjiye dönüşmesi, küçültülmüş CNC tezgâhlarıyla model tasarımı, mini rafineride petrolün yakıta dönüşmesi, ses dalgalarının yayılması merkezde öne çıkan bölümler. Robotlardan, üç boyutlu simülasyonlara, ışık hızı testlerinden kalbin nasıl çalıştığına kadar 12 ayrı bilim dalında yüzlerce bilimsel öğretiyi de merkezde görerek öğrenmek mümkün.

İŞADAMLARI GELİYOR
Türkiye'deki eğitim sisteminin pratikten uzak olduğunu ifade eden Bayraktar'ın hedefi bu merkezde dokunarak ve görerek öğretmeyi sağlamak. Burada öğrenciler bir rafineri veya enerji santrali nasıl çalışır uygulamalı olarak görebiliyor. Bu merkezin sadece öğrencilerin değil işadamlarının da ilgisini çektiğini söyleyen Bayraktar, "Biz de buradan hareketle gerçek hayattaki büyük yatırımların mini hallerini hayata geçirdik. Bu nedenle bize iş dünyasından da eğitim talebi geliyor. Çünkü Keban Barajı'nın nasıl çalıştığını mini hidroelektrik santrali sayesinde herkes öğrenebilir" dedi.

Azerbaycan'a sattı
Öğre nmeye meraklı herkesin Yaratıcı Uygulamalar Merkezi'nden yararlanması amaçlanıyor. Türkiye'de başta okullar olmak üzere istenilen her yere YUM kurmak istediğini söyleyen Can Bayraktar, "Yurtdışına da ihracatımız başladı. Azerbaycan Eğitim Bakanlığı projemize yoğun ilgi gösterdi ve okullarda hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı" şeklinde konuştu.

Diafonu cep'e bağladı
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan ve Londra'da yüksek lisans yapan Can Bayraktar, bu yatırımın yanı sıra farklı buluşlara da imza atıyor. Bunlardan en çok ilgi çekeni ise internetli diafon. Projeyi TÜBİTAK'ın desteğiyle hayata geçiren Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre internet özelliği kazanan sistem sayesinde eve gelen misafirin kapıdan dönmesi tarih oluyor. Evde olmadığınız sırada eve gelen kişinin bilgileri diyafon sistemiyle otomotik olarak cep'e yönlendiriliyor. Kişiler isterlerse buradan birbiriyle konuşabiliyor. Mesaj bırakma özelliği bulunan sistem sayesinde ev sahibinin cebine ve diyafonuna sesli mesaj bırakılabiliyor.

BİZE ULAŞIN