İl il kurbanlık fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), bu yılki kurbanlık fiyatlarını açıkladı.

Türkiye'de Kurban bayramlarında 2 milyona yakın küçükbaş, 500 bin başa yakın da büyükbaş hayvan kesildiğini belirten Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, "İllere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte, hayvan başına büyükbaşta 2 bin lira ile 10 bin lira arasında, küçükbaşta ise 250 lira ile bin 200 lira arasında değişecek." dedi.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Atlı Spor Kulübü'nde düzenlediği basın toplantısı ile bu yılki kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Bayraktar, canlı ağırlık fiyatının büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 8 ile 16 lira arasında, küçükbaşta ise kilogram başına fiyatın 6,50 lira ile 16 lira arasında değişeceğini belirtti. Fiyatların genel olarak geçen yıla yakın ya da daha düşük seyredeceği tahmin ettiklerini kaydetti. Üreticilerin, bu yıl ellerinde yeterince hayvan olduğunu belirttiğini, kimsenin 'kurbanlık bulamayacağız' telaşına düşmesine gerek olmadığını dile ifade eden Bayraktar, illere göre tahmini olarak kurbanlık hayvan satış fiyatlarını şöyle açıkladı:

İLLER BÜYÜKBAŞ (TL) KÜÇÜKBAŞ (TL)
ANKARA 2.000-10.000 300-600
BALIKESİR 3.000-6.000 500-800
KONYA 2.500-6.000 400-700
ERZURUM 8.000-9.500 350-400
KASTAMONU 2.000-7.000 400-600
ESKİŞEHİR 3.000-6.000 500-800
VAN 2.000-7.000 250-500
İSTANBUL 4.500-9.000 600-650
GAZİANTEP 3.000-6.500 500-800
SAMSUN 1.600-5.000 450-700
HATAY 2.500-5.000 500-700
AFYON 2.000-5.000 300-700
EDİRNE 5.000-9.000 480-1.000
SAKARYA 2.600-6.500 400-700
ANTALYA 3.000-5.000 700-1.200
ŞANLIURFA 3.500-6.000 350-500
KAYNAK: Ziraat Odaları

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık fiyatlarının iller bazında bu bayramda genel olarak geçen yıla yakın ya da daha düşük seyredeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Bayraktar, ''Fiyatların illere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte hayvan başına büyükbaşta 2 bin lira ile 10 bin lira arasında, küçükbaşta ise 250 lira ile 1200 lira arasında değişeceği beklenmektedir'' dedi.

Şemsi Bayraktar, Ankara Atlı Spor Kulübü'nden düzenlediği basın toplantısında, dünya Gıda Günü, kurbanlık fiyatları, Okul Sütü Programı konularında değerlendirmelerde bulundu.

Bugünün, 1945 yılından bu yana gıda güvenliğine dikkat çekmek amacıyla ''Dünya Gıda Günü'' olarak kutlandığını anımsatan Bayraktar, dünya gıda fiyatlarının, iklim değişikliği ve kuraklık gibi doğal afetlerin yanı sıra gelişmiş ülkelerin tarımsal ürün ticaretindeki korumacı politikaları, gıdaya olan talebin artması, tarımda girdi fiyatlarının yükselmesi, tarım sektörüne yeterli yatırımın yapılmaması ve tarım ürünlerinin biyoyakıt üretiminde kullanılması gibi birçok faktörden etkilendiğini belirtti.

Gıdanın gelişmiş ülkelerce dünya siyasetini kontrol etmek amacıyla bir ''silah'' olarak kullanıldığını da iddia eden Bayraktar, tarımsal üretim fazlası olan bazı gelişmiş ülkelerin, kendi fazla üretimlerini pazarlayabilmek için az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere ''gıda yardımı'' adı altında tarımsal ürün gönderdiğini ileri sürdü.

Bayraktar, ''Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere, tarımlarının çökmesine neden olan gıda yardımı adı altında yardımlar gönderilmesi yerine, tarımlarını sürdürülebilir kılacak destekler verilmelidir'' dedi.

KURBANLIK FİYATLARIBayraktar, Türkiye gibi Müslüman ülkelerde Kurban Bayramı'nın et tüketiminin olağanüstü arttığı bir dönem olduğuna işaret ederek, çok kısa zamana yığılan canlı hayvan talebinin de çeşitli sıkıntıları beraberinde getirdiğini söyledi.

Kısa süre içinde milyonlarca hayvanın kurban olarak kesildiğini, bu talebin karşılanması için yoğun emek harcandığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

''Bu yıl hayvan fiyatlarının, illere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte hayvan başına büyükbaşta 2 bin lira ile 10 bin lira arasında, küçükbaşta ise 250 lira ile 1200 lira arasında değişeceği, canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 8 ile 16 lira arasında, küçükbaşta kilogram başına 6,50 lira ile 16 lira arasında olacağı beklenmektedir. Fiyatların iller bazında bu bayramda genel olarak geçen yıla yakın ya da daha düşük seyredeceği tahmin edilmektedir.''

Üreticilerin bu yıl ellerinde yeterince hayvan olduğunu, halkın ''kurbanlık bulamayacağız'' diye endişelenmesine gerek olmadığını dile getiren Bayraktar, üreticilerin bu yıl da geçen yıl olduğu gibi satış ve fiyatlardan çok da umutlu olmadığını gösterdiğini bildirdi.

Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in ''kurbanlık ithal edilmeyecek'' sözünün, bayram öncesi düşük fiyatlar nedeniyle morali
bozuk olan üreticilerin yegane tesellisi olduğunu da ifade etti.

ÜRETİCİLERİN SORUNLARIKurbanlık satışı yapan üreticilerin sorunlarına da değinen Bayraktar, üreticilerin son dönemde yem fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra kurbanlık satış yerlerine ödenen kiralar, besi başı canlı hayvan fiyatları ile nakliye ücretlerindeki artış, kişisel harcamalar gibi birçok sorunla baş etmek durumunda kaldığını bildirdi.

Bayraktar, ''Hayvan yetiştiricileri yüksek maliyet ve düşük ürün kıskacına girmiş, kredi borcu ödemelerinin başlamasıyla de sıkıntıları daha da artmıştır'' diye konuştu.

Et ve Balık Kurumu yetkililerinin, olumsuz durum yaşanması ve hayvan satışlarının istenilen miktarlarda olmaması durumunda üreticinin elinde kalan hayvanlarını bayram sonrası alacağını belirttiğini hatırlatan Bayraktar, kurumun üreticilerin maliyetlerini de dikkate alarak bir alım politikası geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hayvan yetiştiricilerinin vadesi gelen kredi borçlarının, yaşanan şartlar ve sektörden muhtemel kopuşlar da dikkate alınarak 1 yıl ertelenmesi, besicilere verilen hayvan başına 300 lira et desteği ile süt teşvik priminin artırılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yükselen kaba yem fiyatlarını düzenlemek amacıyla alınan ithalat kararı, sahada soruna çözüm getirmedi. İthalatın toplu alımlar şeklinde, uygun fiyata temin edilmesi, küçük çiftçilere uygun fiyat ve ödeme koşullarında dağıtılması yönünde çözümler üretilmelidir.''

Bayraktar, hayvan pazarlarında kurbanlıkların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

''OKUL SÜTÜ PROGRAMINI DESTEKLİYORUZ''Okul Sütü Programı'na ilişkin olarak da TZOB'un programı çok önemsediğini ve bu olumlu adımı sonuna kadar desteklediğini ifade eden Bayraktar, ''Bu kararı, haftada 3 güne düşürülmesine rağmen destekliyoruz. Hatta TZOB olarak bu programın başlatılmasının yanında ayrıca bu programın peynir, yoğurt gibi süt ürünleriyle çeşitlendirilmesi ve mutlaka yasal bir zemine oturtulması gerektiğine inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

SÜTTE MÜDAHALE KURUMU OLUŞTURULMASIBayraktar, sütte arz fazlalığı sorununun sadece Okul Sütü Programı ile aşılamayacağını, hayvancılıkta müdahale kurumu kurulması gerektiğini; bunun, istikrar için şart olduğunu belirterek, müdahale kurumu olmadığında, 2008'de de görüldüğü gibi hayvancılıkta büyük sorunlar yaşanacağını söyledi.

Sütte Müdahale Kurumu'nun, Et ve Balık Kurumu bünyesinde oluşturulmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını anımsatan Bayraktar, bu kurumun bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini, bu şekilde fiyat istikrarının sağlanacağını kaydetti.

Bir ülkede süt hayvancılığının geliştirilememesi halinde et ithalatının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Bayraktar, ''2008 yılındaki gibi bir kriz yaşanmaması için bir an evvel sütte müdahale kurumu oluşturulması lazım'' diye konuştu.


BİZE ULAŞIN