Nobel Ekonomi Ödülü Amerika'ya

Nobel Ekonomi Ödülü'nü makro ekonomi alanında çalışan Alvin E. Roth ve Lloyd S. Shapley kazandı. Jüri, ikiliyi ekonomide farklı faktörleri eşleştiren modellerle ilgili çalışmalarıyla ödüllendirdi

Dünyanın en prestijli bilim ödüllerinden biri olarak kabul edilen Nobel Ekonomi Ödülü'nü bu yıl Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley aldı. İkili 1.2 milyon doları paylaşacak. Alvin E. Roth, ödülü Shapley ile paylaşmaktan gurur duyduğunu açıkladı. Roth, daha fazla deneysel ve davranışsal ekonomiye dayanan piyasaların yeniden düzenlenmesi için yaptıkları çalışmaların ödüle layık görülmesinden mutlu olduğunu kaydetti. Alvin Roth halen Harvard Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olarak çalışırken, Llyoyd Shapley ise California Üniversitesi'nde fahri profesör olarak görev yapıyor. Ödüle layık görülen Shapley'in çalışması iki piyasada iki tarafı eşleştirmenin farklı yollarını incelemek ve karşılaştırabilmek için "işbirliğine dayalı oyun teorisi"ni içeriyor.

İSTİKRARA ODAKLANDI
Shapley ve çalışma arkadaşı David Gale 1962'de bir teori geliştirerek, ABD'de özel okullara öğrenci alımı gibi etik ve yasal bakımdan karmaşık sorunlar içeren konularda piyasada arz ve talep arasında ne şekilde uyum sağlanabileceği sorusuna cevap verdiler. Roth, Shapley'in geliştirdiği teoriyi kullanarak, istikrarın pratikte belirli piyasa kurumlarının başarısını nasıl etkilediğini göstermeyi başardı. 1980'lerin başlarında Alvin Roth, yeni mezun doktorlar için piyasanın nasıl oluştuğunu ve istikrarlı eşleştirmenin gerçek hayatta nasıl yaratıldığını inceledi.

BİZE ULAŞIN