Akbank müşterilerini altına davet ediyor

Altın içeren fonlarının toplam hacmi 528 milyon liraya ulaşan Akbank, " Altın Daveti" günleri düzenleyerek pazardaki payını artırmayı hedefliyor

Altın bankacılığı kapsamında yeni teklifleri içeren ürünlerin hazırlığı içinde olan Akbank, en kısa süre içinde müşterilerini yeni ürünlerle tanıştırmak istiyor. "Ekim 2012 itibariyle şubelerimizde "Akbank Altın Daveti" günlerini düzenlemeye başladık. Müşterilerimiz ellerinde bulunan farklı ayarlardaki altınlarının "Akbank Altın Hesabı"na aktarılmasını sağlayarak, altınlarını güvenle alıp satabiliyorlar. Akbank Altın Mevduat Hesabı ile günün her saati altın alım ve satım işlemleri yapabiliyorlar" diyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, müşterilerin istedikleri taktirde, altın hesaplarındaki altınları, sevdiklerine özel günlerinde altın hediye çeki vasıtasıyla hediye de edebildiklerini söyledi. Çok yakın bir zamanda mevcut altın bankacılığı ürünlere ilave olarak vadeli altın hesabı, esnek altın hesapları gibi her türlü altın ürününü müşterilere sunacaklarını belirten Tözge, bu alandaki pazar paylarını daha da artırmak istediklerini vurguladı. Eylül sonu itibariyle altın içeren fonlarının toplam hacminin 528 milyon TL seviyesine ulaştığını belirten Galip Tözge, "İhraç olduğu 2006 yılı sonundan bu güne toplam getirisi yüzde 176 seviyelerinde olan B tipi altın fonumuzun yıllık brüt getirisi yüzde 30'un üzerinde seyrediyor. B tipi altın fonumuzun büyüklüğü 266 milyon TL. Ayrıca yatırım dönemi devam eden dayanak varlığında altın içeren anapara koruma amaçlı altı fonumuzun toplam büyüklüğü ise 262 milyon TL" diyen Tözge, "Akbank olarak anapara koruması ile altın ve birçok farklı temaya yatırım yapma fırsatı sunan anapara koruma amaçlı fonlarımızı her ay düzenli olarak ihraç etmeye devam ediyoruz" dedi.

PROFESYONEL YATIRIM

2008 yılı sonrası yaşanan küresel ekonomik sorunlarla, diğer yatırım araçlarına olan güvensizlik hızla arttığını, altının güvenli liman algısının ise bu dönemde pekişerek yatırım tercihleri arasında üst sıralara tırmanmasına neden olduğunu vurgulayan Tözge, "Böylelikle artık geleneksel bir yatırım aracı olmaktan çıkan altın profesyonel yatırım özelliğiyle ön plana çıktı. Bu noktada bankalar, altın ve altına dayalı birçok ürün geliştirdi" dedi. Tözge şöyle konuştu: "Bankacılık sektöründe Aralık 2010'da toplamda 1.5 milyar dolar seviyesinde olan altın mevduatın da içinde olduğu kıymetli madenler depo hesapları Aralık 2011'de yüzde 400'ün üzerinde büyüyerek 8 milyar dolar oldu. Ağustos 2012 rakamlarına göre "Kıymetli Madenler Depo Hesapları" 9 milyar dolara ulaştı. Bu paralelde Akbank olarak Şubat 2012 tarihinde müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz "Akbank Altın Mevduat Hesabı" da çok kısa bir süreçte müşterilerimizden büyük ilgi gördü. Ayrıca "Akbank Altın Mevduat Hesabı" ile kısa sürede 60 bin kişiye ulaştık. Haziran sonu itibarıyla, Kıymetli Maden Hesapları'mızda yer alan bakiye ise 400 milyon doların üstünde oldu. Altına yatırım yapmak isteyen müşterilerimizin sayısı her geçen gün artıyor ve her gün yüzlerce yeni altın hesabımız açılıyor."

"Önemli bir kaynak"
Mevduat hesaplarında bulunan altın mevduatının payının var olan potansiyelinin oldukça altında kaldığını, yastık altındaki altınların finansal sistemin içine çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Galip Tözge, "Bu, ülkemizin tasarruf oranının artırılması için de önemli bir kaynak oluşturacak. Ekonomi yönetiminin tasarruf oranının artırılmasına yönelik aldığı tedbirleri destekliyoruz. Alınan tedbirlerin yanında, altın mevduat hesabı da Türkiye'nin cari açığın azaltılmasına önemli katkı sağlayacak" diye konuştu.

Altında yeni zirveler görülebilir mi?
Bugün 1.782 $/ons ile Şubat'tan bu yana en yüksek seviyelerini test eden altın fiyatlarının tarihi zirve seviyeleri olan ve Eylül 2011'de test edilen 1.921 $'ı görüp görmeyeceği merak konusu. Mayıs ayında gördüğü 1.525 $ seviyelerine göre yaklaşık %15 değerlenmiş durumda olan altını destekleyen faktörler:
1.
Parasal genişleme: Son bir ayda ABD, Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları yeni varlık alım programları açıklarken, Çin Merkez Bankası da faiz indirimine giderek parasal genişlemeyi sürdürdüler. Özellikle Fed'in 3. Tur parasal genişlemeyle ucu açık aylık 40 milyar $'lık alım programı, altının hızlı yükselişindeki temel etken oldu.
2.
Carry-Trade: Parasal genişleme ile birlikte faizlerin tarihi düşük seviyelere düşmesi ve bu seviyelerin kalıcı olacağının taahhüt edilmesi sonucunda yatırımcıların çok ucuz maliyetle borçlanarak altın gibi değerli metallere yatırım yapması daha kolay hale geldi.
3.
Yüksek getiri arayışı: Varlık alım programlarının açıklanmasının ardından Almanya, ABD ve Japonya gibi ülkelerin devlet tahvil getirilerinin %0'a yaklaşması yatırımcıları getiri arayışına iterken, bu durum altına olan talebi artırdı.
4.
Jeopolitik risklere karşı güvenli liman: Altın, başta İran-İsrail tansiyonu olmak üzere Ortadoğu'daki ve Uzakdoğu'da Çin-Japonya arasındaki jeopolitik risklere karşı önemli bir güvenli liman olarak talep görüyor.
5.
Global krizin artçı etkilerine karşı güvenli liman: ABD'nin 2008 finansal krizinin başlamasının ardından 4 ve Euro bölgesi borç krizinin 2010'da Yunanistan ile başlamasının ardından 2.5 yıl geçmesine rağmen her iki kriz de hala tam olarak geride kalmadığı gibi artçı etkileri sürüyor. ABD'nin mali uçurumu ve/veya AB'de kurtarma paketleri konusunda bir görüş ayrılığı meydana gelmesi gibi potansiyel belirsizliklere ve artçı etkilere karşı altın bir güvenli liman olarak talep görmeyi sürdürüyor.
6.
Enflasyon endişeleri: Her ne kadar şu anda hem ABD (%1.7) hem de Euro Bölgesi (%2.7) gibi gelişmiş ekonomilerde enflasyon çok düşük seviyelerde olsa da, açıklanan parasal genişleme programlarının orta-uzun vadede enflasyon riskini getirebileceğine ilişkin öngörülerle de altın, önemli bir korunma aracı olarak talep görüyor.
7.
Teknik göstergeler: Teknik analiz teorisinde 50 günlük hareketli ortalamanın (HO) 200 günlük ortalamayı yukarı yönlü kesmesi şeklinde açıklanan altın kesişme (golden-cross) yükselişin devam edeceğine işaret eder. Altında bu kesişme gerçekleşti ve altın 50 günlük HO'nun (1.681 $) oldukça üzerinde. Son dönemdeki hızlı yükselişin ardından bazı göstergeler aşırı alıma işaret ederken, bir düzeltme hareketi görülmesi teknik olarak mümkün. Ancak olası bir düzeltme, teknik olarak yükselişin daha sağlam olmasını da sağlayabilir. Sonuç: Altın fiyatında kısa vadede bir düzeltme hareketi görülebilecek olmakla birlikte uzun vadede fiyatın bir önceki zirvesi olan 1.921 $'ı görmesi mümkün. Bu seviyelerinin aşılması halinde orta ve uzun vadede bir sonraki hedef psikolojik 2.000 $ ve sonrasında ise 1980 yılındaki zirve seviyesinin (850 $) enflasyonla bugüne getirilmesi halinde ortaya çıkan 2.500 $ seviyelerinin görülmesinin mümkün old

BİZE ULAŞIN