Altın hesapları yüzde 234 arttı

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, "ATM'den altın alım satım işlemleri ve kuyumculuk sektörüne yönelik kredilerle altın hesabını 28 bine çıkardık" dedi

Altın, dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, gelişmiş ülkelerin yaşadığı borç sorunları nedeniyle izlenen düşük faiz oranı, piyasalara yüksek likidite verilmesi gibi politikaların da etkisiyle yatırımcısına yüksek getiri sağlarken riski sevmeyen yatırımcılar için güvenli liman olarak görüldü, birçok ülkenin Merkez Bankası da yabancı para rezervlerinde altının ağırlığını daha artırma yoluna gitti.

28 BİN ALTIN DE PO HESABI

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğünün 2012 yılı ilk çeyreğinde 164 tona ulaşırken aynı dönemde TEB'in altın depo hesaplarının büyüklüğü 6.9 tona ulaştığını söyledi. Boz, "Bu hesapla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 234 artarken altın depo hesaplarının sayısı ise 28 bini aştı. Sadece İstanbul değil Anadolu'nun da her noktasındaki kuyumculara Altın Kredisi, Kuyumcu paket sigortası hizmetini götürerek, düzenlediği sektör bilgilendirme toplantıları ile farklılaşmanın yanı sıra, sektördeki bilinci artırdık" dedi. Türk kuyumculuk sektörünün ihtiyaç duyduğu hammadde olan altını cazip fiyatlardan ve uygun kredi koşulları ile sunduklarını belirten Boz, Altın Kredisi aracılığıyla Türk kuyumcularının uluslararası piyasalarda rekabet edebilmelerinin önünü açtıklarını aynı zamanda "taksitli altın kredisi" alternatifi ile kuyumcu müşterilere aylık eşit taksit anapara ve devre faizi ödemeleri ile sermayelerine yardımcı olduklarını anlattı.

YASTIK ALTI YERİNE BANKAYA
Merkez Bankası'nın TL munzam karşılıkları için altın tutulmasına izin vermesiyle de önemli bir kaynak yaratma fırsatı elde eden Türk bankacılık sektörünün yastık altı olarak tabir edilen birikimlerin ekonomiye kazandırılması çalışmalarına hız verdiğini belirten Boz, "Biz de TEB olarak çalışmalarımıza hız verdik. Gram bazında düzenli olarak TL cari hesaplardan ve kredi kartlarından otomatik altın tasarrufu sağlayan "damla altın hesabı" gibi yeni ürünlerimizi müşterilerimizin kullanımına sunduk" dedi.

ATM'DEN DE ALTIN ALINIYOR
Yatırımlarını Altın ve Gümüş Depo hesaplarında değerlendirmek isteyenlere TEB ATM'lerinden de altın ve gümüş alım-satım işlemlerinin yapılabilmesinin önünü açtıklarını söyleyen Boz, bu şekilde yatırımlarını nakde veya kıymetli madene dönüştürme imkanını sunduklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN