Bakandan ucuz benzin yanıtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut'un 'ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer' önerisiyle ilgili konuştu.

Yıldız, 'İhracat ve ithalatımızın ne tür etkileri olur, toplam vergilerle alakalı nasıl bir rakam oluşur bunu Maliye Bakanlığımız değerlendirecektir' dedi.
Bakan Taner Yıldız, The Marmara Otel'de katıldığı programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut'un ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer' şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Yıldız, 'Türkiye'deki benzin üretimi, dizel üretimi, dışarıdan ithal edilen petrol ürünleriyle alakalı bütün rakamları dikkate aldığımızda kendisinin böyle bir tavsiyesinin olduğunu görüyoruz. Vergilendirmeyle alakalı, kendi içerisindeki dengelemeleriyle alakalı husus Maliye Bakanlığımızın yetkisinde sürdürülüyor. İhracatımızın ne tür etkileri olur, ithalatımızın ne tür etkileri oluru ve toplam vergilerle alakalı nasıl bir rakam oluşur bunu Maliye Bakanlığımız değerlendirecektir. Bununla alakalı gerek özel sektörün, gerekse kamunun bütün tavsiye ve önerilerini dikkatle tarafımızdan takip edildiğini söylemek isterim. Ham petrol fiyatlarını hep beraber izlediğimizi belirtmek isterim' dedi.
BİZE ULAŞIN