Bank Asya 3.2 ton altın topladı

Altın Kabul Günleri sayesinde yedi ayda 3.2 ton altın toplayan Bank Asya bu etkinliğe katılan yeni evlilere Yuvam Sigortası hediye ediyor

Bankalar son dönemde yastık altındaki altını toplamak için çeşitli yenilikler yapmaya başladı. 2012 Mart ayından beri Altın Kabul Günleri düzenleyen Bank Asya da bu kurumlardan biri. "Bu vesileyle bankamız tarafından yaklaşık 3.2 ton altın toplandı. Altın Kabul Günleri'ne gelen müşterilerin yaklaşık yüzde 35'i ilk defa bu hizmetimiz aracılığıyla bankamızın müşterisi oldu" diyen Bank Asya Bireysel Ürün ve Satış Müdürü Gökhan Çeviker, bu etkinliğe katılan tüm yeni evli müşterilerine Yuvam Sigortası hediye ettiklerine dikkat çekti. Ayrıca Çeviker, ileri tarihlerde düzenlenecek Altın Kabul Günleri öncesinde, müşterilerinin altınlarını güvenle saklayabilmeleri için Bank Asya'da ücretsiz olarak kiralık kasa kullanabilme imkânı sağladıklarını da belirtti.

YASTIK ALTINDA 5 BİN TON

Türkiye'de yastık altı olarak nitelenen altın büyüklüğünün 5 bin ton olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Çeviker, "2010 yılında bankacılık sektöründe 35.6 ton olan altın büyüklüğü, 2011 yılında 150 tona, Temmuz 2012 döneminde ise yüzde 15 artarak 172 tonluk büyüklüğe ulaştı. Aynı dönemde bankamızdaki altın hesaplarının büyüklüğü yüzde 22'lik artışla 12 tonu buldu. 2011 yılından bu yana hurda altın alımı gerçekleştiren bankaların 10 ton altını reel ekonomiye kazandırdıkları tahmin ediliyor" dedi. Çeviker, bugüne kadar bankalar tarafından düzenlenen Altın Kabul Günleri'nde toplanan yaklaşık 10 ton altının yüzde 33'ünün Bank Asya tarafından toplandığını belirterek "Halkımızın alışkanlıkları, ülkemizdeki mevcut altın stoku, Merkez Bankası'nın almış olduğu kararlar ve teşvikler dikkate alındığında, altın ürünlerinin bankaların toplam fon büyüklükleri içerisindeki yüzde 2.2'lik payın önümüzdeki yıllarda artacağını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

ALTIN TERCİH EDİLİYOR
Önceden tasarruflarını mevduat, hisse senedi, sabit getirili menkul kıymet, yatırım fonu gibi bankacılık enstrümanlarında değerlendiren müşterilerin artık altını aktif bir şekilde kullanmaya başladıklarını söyleyen Çeviker, özellikle emtia piyasalarının da gelişmesiyle altının fiziki yapıdan kaydi tasarruflara doğru yöneldiğini dile getirdi. Çeviker, "Bankacılık sektöründeki kaydi altın gelişimine baktığımızda Türk halkının bu ürüne olan ilgisinin gün geçtikçe arttığını görüyoruz" dedi.

İAR LOGOLU ALTINLAR SATILACAK
"Önümüzdeki günlerde şubelerimiz aracılığı ile 1 gramdan başlayan İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) logolu fiziki altınların alım ve satım işlemlerini gerçekleştireceğiz" diyen Gökhan Çeviker, fiziki altın çalışmalarıyla birlikte müşterilerinin düğün, nişan, sünnet, doğum günü ve mezuniyet gibi özel günlerdeki altın ihtiyaçlarını şubelerden karşılayabileceklerini dile getirdi.


BİZE ULAŞIN