Garanti'de hesaptan altın çekme dönemi

Altın mevduat ürünlerine ilginin arttığını söyleyen Onur Genç, "Müşterilerin hesaplarındaki altınları şubelerden altın olarak da çekebilmelerine imkân sağlayacağız" dedi

Yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak için son zamanlarda çalışmalarına hız veren bankalardan Garanti Bankası, Altın Salısı adını verdiği uygulamasıyla elindeki altınların değerini altın olarak korumak ve güvenli bir şekilde saklamak isteyen müşterileri hedefliyor. Bu uygulama kapsamında, her salı 38 ilde ve 95 şubede altın topladıklarını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, "Altın Salısı şubelerimizde, eksperlerin değer biçtiği altın para ve takılar, has altın karşılığı gram olarak hesaba yatırılıyor. Altın hesaplarımızdaki tutarın 50 bin TL'ye kadar, devlet güvencesinde. Müşterilerimiz, hesap açılışından itibaren istedikleri zaman istedikleri miktarda altını nakte çevirebiliyor ve işlemlerini internet şubesinden ve Alo Garanti'den de gerçekleştirebiliyorlar" dedi.

KADINLARA DESTEK

Uzman eksperleri şube şube gezdirmek yerine belli şubelerde her salı kalıcı olarak bu hizmeti verdiklerini söyleyen Onur Genç, önümüzdeki dönemde uygulama yapılan şubelerin sayısını da artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. "Son olarak, ürün portföyümüze Vadeli Altın Hesabı'nı da kattık. Altınlarını bir yıl vadede hesapta tutan müşterilerimiz altınlarına altın da katabiliyorlar. Böylece müşterilerimizin altınları, Garanti Bankası altın hesaplarında, evde durduğundan daha fazla değer kazanıyor. Garanti Bankası, kadın girişimcilere de ticari amaçlı finansmana ulaşmalarını kolaylaştıracak yeni bir kredi seçeneği olarak Altın Teminatlı Kredi sunuyor. Alternatif çözüm getiren bu yeni ürün sayesinde, kadın girişimcilerin kredi alırken altınlarını teminat gösterebildiklerini vurgulayan Genç, "Girişimci kadınlar, ziynet ve/veya altın olarak muhafaza ettikleri birikimlerini "Altın Salısı" hizmeti veren şubelere getiriyor. Uzman eksperler tarafından net değeri tespit edilen altınlar, gram cinsinden hesaplanarak, müşteriye ait altın hesabına yatırılıyor. Müşterilere hesapta bulunan altın değeri karşılığında, belirlenecek marjlar doğrultusunda kredi veren Garanti, kadın girişimcilere hem teminat bulmakta zorlandıkları kredi için fırsat, hem de altınlarını banka hesabında değerlendirme olanağı sunuyor" diye konuştu.

"ALTIN İLK SEÇENEK"
Genel ekonomik konjonktürde yaşanan belirsizliklerin getirdiği risklerin sonucu olarak yatırımcının gündemine giren altının ve altın fonlarının, 2010 yılından sonra müşteri portföylerinde alternatif bir yatırım aracı olarak kendisine yer bulduğunu söyleyen Onur Genç, özellikle 2011 yılının sonuna kadar çok güçlü bir performans gösteren altına yönelik yatırımcı talebi de aynı doğrultuda hızla artış gösterdiğini belirtti. "Türkiye'deki tasarruf eğilimleri incelendiğinde bireylerin tasarruf aracı olarak altını öne çıkardığını, toplu tasarrufunu değerlendirmek isteyenlerin de yine altını ilk seçeneklerden biri olarak görüyoruz diyen Genç, "Altının ve bankacılık sistemindeki altın hesaplarının önümüzdeki dönemde de hem yatırım hem de birikim aracı olarak kendine yer bulmaya devam edeceğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN