İş Bankası altın mevduat hesabı yüzde 1. 052 arttı

Altın bankacılığı alanında müşterilerine çeşitli alternatifler sunan İş Bankası'nın Altın Mevduat Hesabı yüzde 1.052 artış gösterdi

Merkez Bankası'nın, bankaların yükümlü oldukları TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 30'a yükseltmesi altın bankacılığının hızlı bir gelişim sürecine girmesine yol açtı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 2010 yılı Haziran ayında bankaların toplam altın mevduat hesapları 22 ton iken 2012 yılı Haziran ayında söz konusu büyüklüğün yüzde 713 artarak 179 tona ulaştığını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, "Aynı dönemde bankamız Altın Mevduat Hesabı ise yüzde 1.052 artarak sektörün üzerinde büyüme gösterdi" dedi. Yastık altı olarak tabir edilen fiziki altınların kayıtlı ekonomiye kazandırılması amacıyla İstanbul Altın Rafinerisi ile anlaştıklarını dile getiren Aral, şubelerde 7 Haziran 2012'den itibaren "hurda altın toplama hizmeti" verilmeye başlandığını belirtti. Eylül sonu itibariyle toplam 39 ilde ve 98 şubede "Altın Buluşmaları" düzenlediklerini ifade eden Aral, önümüzdeki günlerde de başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere diğer illerde de bu etkinliğin artarak devam edeceğini söyledi.

35 NOKTADA TOPLANIYOR
"Gülaylar Grubu ile imzaladığımız sözleşme çerçevesinde 4 Ekim 2012'den itibaren 'Kuyumcularda Altın Buluşmaları' adıyla sektördeki ilk hurda altın toplama hizmeti Gülaylar mağazalarında sunulmaya başlandı" diyen Aral, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya ve Mersin'deki Gülaylar Grubu'nun 35 noktadaki mağazalarında altın toplama hizmetinin verilmeye başlandığını belirtti. Aral, bu hizmetle fiziki altın yatırımını çalınma ve kaybolma riski olmadan sürdürmek isteyen müşterilerine Gülaylar mağazalarına gelerek, teslim ettikleri fiziki altınlarının gram karşılığını İş Bankası'ndaki Vadesiz Altın Mevduat hesaplarına Maxi- Para Altın Kart kullanarak POS cihazlarıyla aktarabildiklerini söyledi.

Altın fonları 75 Milyon tl
Dayanak varlığı altın olan B Tipi Altın Fonu ve farklı vadelerde ihraç edilen anapara koruma amaçlı yatırım fonlarının da bulunduğunu dile getiren Aral, "Yatırımcılara 14 Şubat 2011'de sunduğumuz B Tipi Altın Fonumuz bir yıl içinde 75 milyon TL civarında bir büyüklüğe ulaştı. Aynı dönemde anapara korumalı/garantili fonlarımıza da yoğun bir talep oluştu" dedi. 2012 yılının ilk çeyreğinden sonra altın fiyatlarındaki geri çekilmenin altın yatırım fonlarına olan ilgiyi bir nebze azalttığını belirten Aral, son dönemde talebin tekrar yükseldiğini söyledi. Küresel beklentilere paralel olarak müşterilerine, altına dayalı anapara korumalı yeni yatırım fonları sunmayı planladıklarını ifade eden Aral, B Tipi Altın Fonu'nun da önemli bir alternatif olmayı sürdürmesini beklediklerini vurguladı.

BİZE ULAŞIN