Maketten satışa düzenleme geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı maket üzerinden projesini satışa çıkaran müteahhitlere "dur" diyecek. Bakan Bayraktar, "Mutlaka vatandaşı mağdur etmeyecek sağlam bir yapı oluşturacağız" dedi

Yeterli finansal gücü olmadan inşaata başlayan ve maketten satışa çıkarak vatandaşı mağdur eden müteahhitlere "dur" diyecek yeni düzenlemeler için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın bu alandaki mağduriyetini giderecek çalışmalara hız verdi. 5'inci Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nda konuşan Bakan Erdoğan Bayraktar, maketten satış ve KDV konusunda yeni düzenlemelerin yolda olduğunu ifade ederek "Bazı kişiler ortaya çıkıp arsayı kat karşılığı alıyor, para vermiyor, maketi hazırlıyor, satışa çıkıyor. 800-1.000 daire yapıyor, sonra satamayınca vatandaş mağdur oluyor. İnşaatçılar artık vatandaşı mağdur edemeyecek" dedi.

GARANTİ SAĞLANACAK

Bu konuyla ilgili ciddi bir düzenlemenin de gündemde olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Temel Üstü Ruhsatı alındıktan sonra kat irtifakı kurulmalı, kat irtifakı kurulduktan sonra satış başlamalı. İnşaat firmaları da banka garantörlüğünde hakediş usulüyle inşaatları tamamlamalı. Ayrıca kampanya düzenlemek için de çeşitli izinler alınmalı" şeklinde konuştu. Söz konusu uygulamaların üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bayraktar, bu sayede konut satışını düzenlemeyi ve garanti altına almayı planladıklarını belirtti. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte bu uygulamanın daha da önemli hale geleceğini ifade eden Bayraktar, "Sermaye Piyasası Kurulu'na pas attık. Karar alt komisyondan geçti. Bayramdan sonra önümüze gelecek. Buna göre değerlendirme yapacağız. Müteahhidi tedirgin, vatandaşı da mağdur etmeden sağlam bir yapı oluşturacağız" dedi. Yeni konutlarda KDV artışı ile ilgili düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, konut ve işyerlerinde büyük oranda KDV kaybı olduğunu belirterek, "85 metrekarelik daire Nevşehir'de 70 bin TL iken, Etiler'de ise 1 milyon TL ama ikisinde de yüzde 1 KDV var. Bunu değiştirmek gerekiyor" dedi.

Kademeli KDV uygulanabilir
KDV ile ilgili yeni düzenlemenin yüzde 1 ile yüzde 18 arasında kademelendirme şeklinde olabileceğini dile getiren Bakan Erdoğan Bayraktar, "Bu uygulama nasıl sorunlar doğurabilir net değil ama kademeli KDV uygulanabilir. En doğru çözümü bulmadan mevcut uygulamayı değiştirmeyeceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN