Otomobil Bursa'da test edilecek

TSE'nin Otomobil Test Merkezi için Antalya'ya izin çıkmadı. TSE Başkanı Şentürk, "100 milyonluk yatırımı Bursa'da yapmak için 2 arazi belirledik" dedi

Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk, uzunca bir süredir Türkiye'nin gündemini meşgul eden Otomobil Test Merkezi için yer seçim sürecinin sonuna yaklaştıklarını vurguladı. Projenin yeri konusunda aday olan Antalya ve Bursa arasında kararı Çevre ve Orman Bakanlığı belirledi. Bakanlık Antalya'daki arazi hakkında olumsuz rapor verince geriye aday olan Bursa kaldı. Şentürk, dört gözle bekledikleri 100 milyon dolarlık yatırım için, "2011 kârımız 18 milyon TL. Bankadaki 796 milyon TL'nin yarısına Maliye el koydu ancak hâlâ 400 milyon TL'miz var. Bir kuruş kredi kullanmadan bu yatırımı yapacağız" diye konuştu. Test Merkezi projesini gündeme aldıklarında Türkiye'deki yedi otomobil üreticisine danıştıklarını anlatan Şentürk, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "Geçen yıl yurtdışında araştırma yaptık. Böyle bir yatırım için 35 milyon euro civarında bir rakam verdiler. TSE rahatlıkla bu yatırımın altından kalkabilir." Şentürk yatırımın yeriyle ilgili olarak da, "Son olarak Antalya ve Bursa finale kalmıştı. Dün (önceki gün) Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan Antalya için izin gelmedi. Dolayısıyla bir tek Bursa kaldı. Bursa'da iki yer gösterildi; TİGEM ve Yenişehir'de mera arazisi. Dört gözle bu kararın verilmesini bekliyoruz" dedi.

Parseker: TİGEM daha şanslı
Telefonla ulaştığımız Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, test merkezinin Bursa'ya kaldığını bizden öğrendi. Şehrin bu yatırım için her türlü katkıyı yapacağını ifade eden Parseker'e göre aday araziler arasında TİGEM daha şanslı. Parseker, "300 bin dönüm içindeki TİGEM arazisi Tarım Bakanlığı'nda. Arazinin 15 bin dönümü kireç bazlı bir toprak. Biz bunun 3 bin dönümünü istiyoruz. Yenişehir arazisinin çözümü biraz daha zor" değerlendirmesinde bulundu.

Yurtdışında 60 yeni ofis
Türkiye'de 35 yıldır tartışılan yüksek gerilim laboratuvarı yapacaklarını söyleyen Şentürk, "Türkiye'den Romanya'ya tonlarca ağırlığı olan trafoları TIR'larla gönderip 1.8 milyon euroya test ettiriyorlar. Şimdi biz 10 milyon euroluk bir projeyle bu testleri Türkiye'de yapacağız" dedi. Şentürk ayrıca nükleer santrallerde yapılan test ve gözetlemelerle ilgili olarak da deneyimli bir şirketle ortaklığa gidebileceklerini ifade etti. Çin, Kanada, Fransa gibi 14 ülkede ofis açtıklarını söyleyen Şentürk, "Sırada G.Kore, İtalya ve Mısır var. 2014'e kadar 50-60 ofis açacağız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN