VakıfBank 'Altın Çağı'nı yaşıyor

Yeni ürünü 'Altın Çağı' ile ağustos 2012 ay sonu itibariyle 7.2 ton yani 700 milyon TL alternatif kaynak sağlayan VakıfBank, yeni projeler peşinde

25 yıldır altın bankacılığı alanında aktif bir şekilde faaliyet gösteren Vakıf- Bank, yıl başında yatırımcılarına sunduğu altın ürünü 'Altın Çağı' ile yaklaşık 700 milyon TL alternatif kaynak yarattı. "Bu hesap, vadesiz altın mevduatı niteliğinde olan ve altın alım satımında müşteri lehine çok dar fiyat marjı uygulanan bir hesaptır" diyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ecesoy, Altın Çağı adı altında 2012 yılında başlatılan Altın Depo (Mevduat) Hesap uygulamasıyla sağlanan kaynağın ağustos 2012 ay sonu itibariyle yaklaşık 7.2 ton seviyesine ulaştığını dile getirdi. Ecesoy, "Bankamızın B Tipi Altın Fonu'nda ise bugün itibariye yaklaşık bin 200 yatırımcının 12 milyon TL'ye yakın yatırımı bulunuyor" dedi.

İLGİ ARTIYOR
1980'lerde dünyadaki yüksek enflasyon sayesinde rekorlar kıran altının uzun süren yatay hareketinin 2000'lerde sona erdiğini ve özellikle finansal kriz sonrası küresel finansal dengelerde yaşanan olumsuz gelişmelerin güvenli liman arayışında olan yatırımcıları altına yönlendirdiğini dile getiren Ecesoy, artan yatırımcı ilgisine paralel olarak bankaların da altın faaliyetlerini geliştirdiğini söyledi. Yukarı yönlü fiyat hareketi sayesinde son 10 yılda altının yatırımcısına kaybettirmediğini ve 2005 yılından bu yana her yıl enflasyonun üzerinde bir getiri sağladığını belirten Ecesoy, bazı analizlerde altın fiyatında şişkinlikten bahsedilse de genel kabul gören yaygın görüşün altındaki fiyat hareketlerinin yapısal temeli ve yukarı yönlü genel trendin değişmediği yönünde olduğunu vurguladı. Ecesoy, "Altının son yıllardaki hızlı yükselişinin ardında, fiziksel altın talebindeki artışın yanı sıra gelişmiş ekonomilerdeki borç sorunları ve Merkez Bankalarının düşük faiz ve niceliksel gevşeme politikalarının olduğunu görüyoruz. Kısa vadede altının 1.600 - 1.800 USD/ONS bandındaki hareketine devam edeceğini, orta vadede ise geçen yılki zirvesi olan 1.900 USD seviyesinin test etmesini bekliyoruz" dedi. Önümüzdeki dönemde dünyadaki genel yatırım eğilimine paralel olarak yurtiçindeki portföylerde de altının ağırlığını bir süre daha koruyacağını ve altına olan talebin devam edeceğini ifade eden Ecesoy, "Avrupa borç problemleri devam ettikçe, parasal genişleme ancak çok kademeli ve temkinli bir şekilde geri çekilecektir. Bol ve ucuz para sistemde kaldıkça altın da prim yapmayı sürdürebilecek" şeklinde konuştu.

3 ton altın yastık altından çıkacak
Altının hesaben saklanmasının getirmiş olduğu kolaylıklar nedeniyle yastık altına giren altın miktarının geçmişe oranla sınırlı kaldığını söyleyen Hasan Ecesoy, "Yastık altı olarak tabir edilen ziynet altınlarının, düzenlenecek altın toplama günleriyle şubelerimiz aracılığıyla yapılması doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda bir yıllık bir süreç içerisinde 2-3 ton arasındaki altının yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırılması planlanıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN